Méně masa nebo mléčné sušiny. Inspektoři objevili dalších pět falšovaných výrobků ze zahraničí

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) objevila dalších pět falšovaných výrobků. Podíl masa nebo mléčné sušiny byl nižší, než uváděl výrobce na obalu. V masových kuličkách a pálivé klobáse chybělo zhruba 15 procent masa. Falšované výrobky najdete v naší galerii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jídlo, vaření, kuchyně (ilustrační foto)

Jídlo, vaření, kuchyně (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Německý výrobce drůbežích párků Dulano na obalu například uváděl, že obsahují 70 procent masa.

Laboratorní analýza ale prokázala přítomnost pouze 60,3 procenta. Inspektoři výrobek objevili v obchodním řetězci Lidl.

Nepravdivé údaje se objevily také na etiketě francouzského sýru Bresse Bleu, který prodávala společnost Globus.

„Výsledky z laboratoře u sýru prokázaly obsah sušiny v hodnotě 47,8 procenta oproti deklaraci na obalu, která uváděla 53 procent,“ uvádí inspekce.

Dalším falšovaným výrobkem byla podle inspektorů maďarská pálivá klobása Pick Mives. Měla být ze 129 procent masa, rozbor ale ukázal, že zákazník by si koupil jen 114 procent. Inspektoři výrobek zajistili v prodejně Kaufland.

Inspektoři prověřovali také kuřecí šunku z Polska prodávanou společností Lidl. „Výrobce se dopustil klamání spotřebitele prostřednictvím informace na obalu, kde uváděl 89 procent obsahu masa, avšak laboratorní analýza stanovila pouhých 79,2 procenta,“ poukazuje SZPI.

Přibližně patnáct procent masa chybělo také ve smažených masových kuličkách z Rakouska. Výsledky z laboratoře prokázaly obsah masa 72,5 procenta oproti uváděným 87 procentům. „Předmětná šarže byla odebrána v provozovně společnosti Billa,“ doplňuje inspekce.

SZPI zahájí s kontrolovanými správní řízení o uložení pokuty. „Vzhledem k dosavadním výsledkům bude SZPI v kontrolách tohoto problematického segmentu v nezmenšené intenzitě pokračovat,“ upozorňuje inspekce.

Klamavé potraviny ze všech zemí

Klamavých potravin ze zahraničí v Česku přibývá. Problémové potraviny se k nám dostávají z téměř všech zemí světa. Třeba v ovocné pomazánce z Řecka byly nepravdivé údaje o obsahu ovoce.

Během května inspektoři zabavili například zásilku skoro 48 tun pangase z Vietnamu s nepravdivě uvedeným obsahem vody nebo třeba polské párky s falšovaným obsahem masa.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme