Meningokok si na severu Čech zřejmě vybral další oběť

Pravděpodobně na meningokok typu A zemřela v Liberci šestnáctiměsíční holčička. Dítě bylo v sobotu v noci hospitalizováno s vysokými teplotami a křečemi. Onemocnění způsobenému meningokokem tehdy ještě nic nenasvědčovalo. Během několika hodin se však stav dítěte dramaticky zhoršil a při transportu na specializované pracoviště v Praze zemřelo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dítě na JIP | Foto: Věra Luptáková

"Zatím ta diagnostika je předběžná, a určili to jako meningitidu typu A, a klinický obraz odpovídal meningokokové sepsi," řekla Českému rozhlasu liberecká hygienička Jana Prattingerová.

Meningokokové onemocnění typu A je podle ní vzácné. "My se v našich podmínkách setkáváme nejčastěji s onemocněním vyvolaným typem B a C, takže i proto jsme zatím k těm předběžným výsledkům zdrženliví a uvidíme, až co nám řekne národní referenční laboratoř."

Proti tomuto typu onemocnění existuje očkování. "Polysacharidová vakcína, která je proti typu A a C." Očkování se provádí ve Státním zdravotním ústavu za úhradu. V Ústeckém kraji chtějí na očkování proti meningokokovému onemocnění rizikovým skupinám finančně přispívat. Problémem ale je, že všechna nedávná úmrtí na Ústecku vyvolal meningokok typu B, proti němuž očkovací látka neexistuje.

Liberecký kraj podle jeho mluvčí Lindy Futerové zatím o finančním příspěvku na očkování proti meningitidě neuvažuje.

Ivana Bernáthová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme