Měnit ministra financí před volbami byla kampaň. Občané vnímají, kdo co konkrétně dělá, říká Faltýnek

Prestižní deník Financial Times napsal, že v zahraničí přetrvávají obavy z Andreje Babiše (ANO). Pokud by se po říjnových volbách dostal k moci, tvrdí deník, čekalo by ho prověřování a kritika stejně jako kdysi Silvia Berlusconiho v Itálii. S jakou strategií jde hnutí ANO do podzimních voleb? Kolik bude stát jejich kampaň a co vše se do nákladů na kampaň počítá a pomohla hnutí ANO nedávná vládní krize? Hostem v Interview Plus byl první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Faltýnek, ANO

Jaroslav Faltýnek, ANO | Foto: Filip Jandourek

Pane místopředsedo, podle dat agentury STEM v preferencích hnutí ANO posílilo, volilo by jej necelých 33 % lidí, což je o 4,5 procentního bodu více než v dubnu. Posílila hnutí ANO nedávná vládní krize?
Osobně těm průzkumům moc nevěřím a navíc, když se podíváte na průzkumy z minulých voleb a potom na ty reálné výsledky, když srovnám průzkumy před 4 měsíci nebo 4 měsíce do voleb, tak se to v podstatě nikde nepotkalo, takže to vidím spíš jako kontraproduktivní a může to ve společnosti vyvolávat pocit, že hnutí ANO má jisté vítězství a to může odradit některé lidi jít k volbám. Těm průzkumům moc nevěřím. Pro nás poslední reálný průzkum, který proběhl, byl vlastně výsledek krajských voleb, kdy jsme jako hnutí ANO vyhráli v naší zemi krajské volby a tehdy se to číslo pohybovalo někde kolem 20 %, takže já jsem ...

Babiš o volebních výdajích: Žádný článek, žádná kobliha. Je to kampaň na 2035 a dokažte mi, že ne

Číst článek

Skeptický?
Moc těm průzkumům prostě nevěřím.

Když se ale podíváme na trendy, tak ty jsou víceméně jasné z nejrůznějších průzkumů i dalších renomovaných agentur. Řekl byste, že hnutí ANO se stalo jakýmsi pomyslným vítězem té nedávné vládní krize, které jsme byli svědky na začátku května?
Ne, ne, ne, to určitě ne. Myslím si, že z té vládní krize, kterou vyvolal pan Sobotka v té své křeči, jak zlepšit preference sociální demokracie, jsme vyšli všichni jako poražení, protože pan premiér tím, co udělal, že vyhodil z vlády nebo donutil odejít z vlády jednoho z nejlepších ministrů financí, který má za sebou konkrétní výsledky, ale jsou to výsledky celé vlády, tak tím vlastně dehonestoval práci vlády za těch 3,5 roku. Říkal jsem několikrát: jsem z toho osobně smutný. Ta vláda ve složení, v jakém byla, měla dotáhnout svůj mandát, splnit úkoly, které si předsevzala, které máme v koaliční smlouvě. Ono jich už moc nezbývá, ale je to prostě z mého pohledu škoda a myslím si, že to poškodilo všechny tři koaliční strany.

Na druhou stranu premiér Sobotka tvrdil, že důvěryhodnost vlády poškozuje právě Andrej Babiš, jeho střet zájmů a jeho nevysvětlená podezření ohledně toho, kde vzal peníze na nákup korunových dluhopisů a tak dále, a tak dále.
No, to je právě svět virtuální reality, kdy pan premiér v té křeči, jak pomoci preferencím sociální demokracie, si vymyslel nařčení, která se neprokázala, to je potřeba říct jasně. Navíc pan Babiš na všechny otázky odpověděl zhruba 20stránkovým dopisem všem poslancům a pan premiér řekl, že mu odpovědi nestačí. A když jsem se ho ptal, co mu tam tedy chybí, ať konkrétně řeknou kolegové na koaliční radě, co nebylo vysvětleno, tak mlčeli. Nikdo nebyl schopen říct konkrétní věc, čili celé to bylo ...

Není to právo premiéra zvolit si, kdo bude jeho ministrem financí?
Určitě ano, určitě je to jeho právo, ale znovu opakuji: Měnit ministra financí těsně před volbami z těchto zástupných důvodů, které se neprokázaly, byla pouze účelová kampaň, jak poškodit hnutí ANO a pana předsedu. A jak je vidět, tak naši občané spíš vnímají, kdo co konkrétně dělá a ne, kdo o čem mluví, protože, když se podíváte na ty předminulé volby, kdy třeba ODS slibovala, že bude snižovat daně a na to jim skočilo spousta lidí a potom se chovali úplně naopak a daně zvyšovali, tak my jsme řekli jasně, že chceme vybírat daně, nechceme zvyšovat daně a pokud se nám bude dařit daně vybírat, tak ty peníze vrátíme lidem a budeme investovat, a to jsme také udělali a v tom chceme pokračovat.

Schválně se ptám ještě na hodnocení vládní krize trochu s odstupem. Když už ty největší emoce ochladly a když už vláda funguje dál s novým ministrem financí, protože Bohuslav Sobotka také mluvil nejdříve o tom, že nechtěl odvolat Andreje Babiše, aby se nestal mučedníkem a víme, jak ta situace probíhala, víme, jaký byl ten postup a nakonec Andrej Babiš tedy ve vládě skončil. Stal se Andrej Babiš mučedníkem?
To si nemyslím. Mě spíš na tom mrzí to, že pan premiér měnil názor každý den, každou hodinu. Napřed chtěl odvolat pana Babiše.

Natočili dokument o podnikání Andreje Babiše. Ten film ho fakt nezničí, říkají

Číst článek

On své kroky zdůvodňoval, postojem prezidenta, který mu řekl, že Andreje Babiše neodvolá.
No, dobře, ale pokud ...

Když chtěl podat demisi, tak mu prezident řekl, že by přijal demisi pouze jeho jako premiéra a ne demisi celé vlády.

Dobře, ale pokud by šéf vlády měl odvahu, tak to prostě měl udělat. Měl dát návrh na odvolání pana Babiše z těch pseudodůvodů, které si vymyslel a měl to udělat. On to neudělal. Udělal to, prosím, až na třetí pokus.

Zpět k té mé otázce, je zhruba tedy necelý měsíc po odvolání z vlády Andrej Babiš mučedníkem?

Myslím, že ne. My jsme to místo jako hnutí ANO obsadili, navrhli jsme premiérovi pana Pilného jako ministra financí, ten byl jmenován, pracuje, dotáhne svůj mandát do konce volebního období a pan předseda nyní se věnuje v podstatě debatě s lidma a snaží se těch lidí zeptat, jestli ho dál chtějí v politice, nebo ne, protože ve sněmovně bylo jasně vidět, že hnutí ANO a pana Babiše v politice tradiční strany nechtějí, že se spojily a není to poprvé: byl to lex Babiš, byla to spousta dalších záležitostí ve sněmovně, kdy se pan Kalousek spojil s panem Sobotkou a udělali všechno proto, aby poškodili naše hnutí, takže pan předseda dneska jezdí za lidmi a ptá se jich, jaký oni na to mají názor.

Pardon, ono se zdá, že mu ta situace vyhovuje.
Důležitý je totiž názor voličů, nikoliv pana Sobotky a pana Kalouska, protože lidé by ...

Zdá se, že celá ta situace panu Babišovi vyhovuje, že ho kampaň baví, zveřejňuje videa na sociálních sítích, evidentně si to užívá.
Říkám, že když ve sněmovně zazněl názor všech politických subjektů, že pana Babiše nechtějí v politice, tak je to přece jasný signál, aby se zeptal lidí, občanů, voličů, jestli ho tady chtějí, nebo ne. Jestli má pokračovat v započaté práci, kdy jsme nastartovali ekonomický růst, začalo se stavět, za to se teda omlouvám, že D1 je strašná, ale bylo potřeba ji opravit. A vybírají se peníze, přijali jsme spoustu protikorupčních zákonů, takže ...

A vyhovuje, pane místopředsedo, to, jak celá vládní krize dopadla, hnutí ANO a strategii hnutí ANO před volbami?
Nám to nevyhovuje, což jsem tady řekl. Vláda měla dokončit svůj mandát ve původním složení. Ta vláda byla úspěšná a pan premiér to celé pokazil tou svojí křečí, když se snažil zabránit propadu v preferencích sociální demokracie, tak tímto vlastně zdehonestoval práci celé vlády za 3,5 roku, a to je hrozná škoda z mého pohledu.

90 milionů na kampaň je pro ANO málo. Strana řeší, co nebude muset počítat

Číst článek

Podle deníku Financial Times v zahraničí přetrvávají obavy z Andreje Babiše, a pokud by se po říjnových volbách dostal k moci a stal se premiérem, tak Financial Times tvrdí, že by ho čekalo stejné prověřování nebo kritika jako kdysi Silvia Berlusconiho v Itálii. Financial Times nedávno také napsali článek Berlusconi of Prague o Andreji Babišovi. Nepoškozuje to celé i reputaci České republiky v zahraničí?
Především tady ten svět té virtuální reality, jaký je pan Babiš zlo a jak by řídil naši zemi autoritativně a tak dále, tak to děláme my sami, my Češi, naši novináři ...

Ne, o tom nemluvím. Mluvím o tom, že Financial Times poukazuje na střet zájmů a na to, že Andrej Babiš v sobě propojuje nebo propojoval politickou, ekonomickou a mediální moc.
Ale, pane redaktore, omlouvám se, ale pokud jste sledoval legislativní proces ve sněmovně, tak byl přijat zákon o střetu zájmů, do kterého pan Kalousek s panem Sobotkou zakomponovali, že ministr nesmí vlastnit žádný majetek, nesmí podnikat. Pan Babiš převedl ...

A když převedl holding Agrofert do svěřenského fondu, tak to znamená, že už na něj nemá absolutně žádný vliv?
Splnil podmínky zákona. Ten zákon byl takto panem Kalouskem a panem Sobotkou napsán a pan Babiš se podřídil tomu zákonu a převedl svůj majetek do svěřenského fondu. Co měl teda podle vás udělat? Máte na to vy nějaký konkrétní názor?

Když vycházejí takovéto články v renomovaném deníku Financial Times, není to špatně pro reputaci České republiky?
Ale my Češi jsme ochotni přece dlouhodobě se práskat sami v zahraničí, chováme se někdy i ve vztahu k evropským normám papežtěji než papež, to je prostě v nás. My jsme závistivý národ a když je někdo úspěšný a má konkrétní výsledky, tak samozřejmě se všichni spojí proti němu. My už jsme na to zvyklí, ale víte, důležité je, že za pana Babiše a za nás, za naše hnutí, hovoří výsledky, konkrétní výsledky. A když se podíváte, jak pan Sobotka zadlužoval naši zemi v minulosti, jak pan Kalousek, to byl prostě špičkový ministr financí, který zadlužil naši zemi o 600 miliard korun, no, to je děsivé číslo. Pan Sobotka o 300, dohromady skoro bilion korun. A to budou splácet naši vnukové ještě velmi dlouho a pan Babiš snížil ...

Pane místopředsedo, kdy hnutí ANO zveřejní a představí svůj volební program?
V současné době pracujeme na dvou věcech: jednak je to otázka volebního programu a jednak je to otázka sestavování kandidátek. Prioritu v tuto chvíli má dokončit sestavení kandidátek. Předpokládáme, že do konce tohoto měsíce celostátní výbor schválí konečné znění kandidátek. Pokud se týká volebního programu, tak ten je v podstatě hotov, ale je otázka, jestli ho představíme před prázdninami anebo po prázdninách. Debata se vede, volby jsou 20. října, čili za sebe bych doporučoval představit náš kompletní volební program začátkem září nebo koncem prázdnin a potom vysvětlovat občanům, co chceme udělat a jak chceme pokračovat v započaté práci.

Ale ještě na tom nejste dohodnutí, kdy to bude?
Máme příští týden předsednictvo a výbor, kde to budeme řešit, mám pocit, že v pondělí večer.

A budete mít separátní volební program nebo volebním programem bude kniha Andreje Babiše O čem sním, když náhodou nespím?
To s volebním programem nemá nic společného, to je vize pana Babiše, kterou bude představovat tento čtvrtek odpoledne novinářské veřejnosti. Volební program je druhá záležitost, ten bude naprosto konkrétní, ten bude říkat, co chceme, jaké zákony chceme udělat, kde chceme ušetřit, jak chceme zjednodušit výběr daní a tak dále.

Nebylo by lepší ten volební program zveřejnit ještě před prázdninami, protože pak by mohly média nebo veřejnost brát jako určitý volební program nebo určité vodítko právě tu Vizi 2035?
Znovu říkám, ta debata o tom, kdy zveřejníme kompletní volební program, bude v pondělí příští týden a v tuto chvilku na to neumím odpovědět.

Kolik peněz plánuje hnutí ANO použít na kampaň?
Předpokládám, že vyčerpáme limit, který máme jako všechny politické strany, a ten limit je 90 milionů korun.

Nabízí se důležitá otázka, co všechno do toho limitu 90 milionů se bude nebo nebude počítat?
Zákon platí pro všechny stejně. Dneska jsem zaznamenal, mám pocit, na Seznamu stanovisko pana doktora Weise, předsedy úřadu, který to kontroluje, takže čekáme...

Promiňte, pane místopředsedo, nabízí se jasná otázka, jestli do nákladů na kampaně budete počítat právě vydání knihy O čem sním Andreje Babiše, která by podle Hospodářských novin měla mít náklad 100 tisíc výtisků plus zvažovaný dotisk?
Předpokládám, že ano, volební kampaň v podstatě běží. Tím, jak byl vyhlášen ve Sbírce zákonů termín voleb, tak od toho okamžiku, myslím, že to bylo 2. května, tak veškeré náklady všech stran i těch, co dělají antikampaně, tak by měly být v podstatě úřadem kontrolovány a zahrnuty do volebních nákladů.

Průzkum: ANO má drtivý náskok, druzí by skončili komunisté. Ztrácí koalice lidovců a STAN

Číst článek

Takže Vize 2035 je součástí kampaně 2017?
Předpokládám, že ano.

I když Andrej Babiš to nedávno v rozhovoru s analytičkou Českého rozhlasu Marií Bastlovou popíral?
Nevím, neznám tento rozhovor s paní Bastlovou, omlouvám se.

On řekl, já ho budu citovat: "Video, to je vize a to je kampaň 2035 a dokažte mi, že to tak není." Marie Bastlová na to reagovala: "Takže to není součást této předvolební kampaně?" A Andrej Babiš řekl: "Myslím si, že není, ale kolegové říkají, že je, tak, jestli je, tak to tam budeme počítat." Budete počítat Vizi 2035?
Tak vám odpověděl, tak na co se mě ptáte?

On se odpovědi dlouho vyhýbal a nechtěl přiznat, že Vize 2035 bude součástí kampaně 2017. Na otázku Radiožurnálu, jestli nebo co všechno stanovil, že bude mezi volebními náklady, tak Andrej Babiš odpověděl: "Fakt to neřeším, to řeší ta paní. Mě to nezajímá, to je její problém, to jako sorry."
Dívejte, už jsem vám to v podstatě řekl. My jsme jako hnutí ANO - nevím, jak jsou na tom ostatní politické strany v naší zemi -, ale my jsme poslali sérii dotazů na Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran, abychom neudělali nějakou chybu, tak je prosíme o nějaké jejich závazné stanovisko, co lze a co nelze do nákladů na kampaň započítat. Termín je jasný, je to, myslím, 2. května, kdy to bylo vyhlášeno, a od té doby je prostě potřeba dávat pozor, co všechno bude z transparentního účtu placeno a jaké náklady budou prostě použity.

A máte představu aspoň rámcově, kolik vydání té knihy Vize 2035 bude stát, protože 100 tisíc výtisků plus dotisk, to budou asi řádově jednotky milionů.
Nemám, nemám, nevím.

Pak je otázka, jestli se vůbec vlezete do toho limitu těch 90 milionů?
Ale to je náš problém, pane redaktore, abysme se tam vlezli...

Není to problém i veřejnosti, když politické strany jsou financovány i z veřejných peněz?
Ale určitě ano, ale my ten limit samozřejmě dodržíme a měl by to úřad hlídat a měl by hlídat všechny, měl by hlídat i ty, kteří dělají antikampaně, natáčí nějaké filmy s Českou televizí, mají billboardovou kampaň a já se ptám, jestli tyto subjekty třeba jsou registrovány, měly by být registrovány, a to je jeden z dotazů, na který se ptáme úřadu.

Je velká otázka, co všechno se do nákladů bude počítat, protože podle Úřadu pro dohled nad hospodařením stran patří do výdajů kampaně také náklady třeba na pana Marka Prchala, který má na starosti sociální sítě, na Marka Hanče, který se věnuje PR nebo na tiskovou mluvčí hnutí ANO Lucii Kubovičovou, ale podle Andreje Babiše tam ty výdaje nepatří, tak, jestli nebudete mít problém s tím úřadem?
Ne, ne, ne, tak počkejte. To je potřeba měřit všem stejným metrem. Všechny politické strany mají nějaký aparát lidí, který pro ně dlouhodobě pracuje kontinuálně několik let a lidé, o kterých vy hovoříte, pracují pro nás několik let, a to nejsou náklady na volební kampaň. V případě, že by se významně zvýšila obměna těchto lidí v průběhu volební kampaně, tak pak ano, pak ten rozdíl mezi tím tradičním nákladem, který je kontinuální a stejný mnoho let nebo několik let, tak ten rozdíl nad to by se měl podle mého názoru počítat. Ale to je jeden z dotazů na úřad, protože stejně tak pan premiér a sociální demokracie mají spoustu spolupracovníků a všechny ostatní strany, kteří s nimi dělají, buď na smlouvu nebo v zaměstnaneckém poměru mnoho let a ptám se - platy těchto lidí se mají započítávat do kampaně, anebo ne?

No, to je otázka právě na hnutí ANO, jestli by tyto lidi, kteří nejsou zaměstnanci, kteří jsou externisté, tak, jestli je budete platit z peněz na kampaň nebo ne?
Ne, ne, ne, pane redaktore, vy to máte popletený.

Ne, já mám ve vysílání prvního místopředsedu hnutí ANO, tak se ptám na situaci v hnutí ANO.
Ale to není otázka na hnutí ANO, to je otázka pro Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran, aby řekl, jestli náklady na zaměstnance hnutí nebo sociální demokracie nebo ODS nebo TOP 09, když je volební kampaň, se mají započítávat do volebních nákladů či nikoliv, nebo rozdíl, o kterém jsem hovořil? takže to není otázka na mě a na hnutí ANO?

Neměli jste si to zjistit ještě před tím 2. květnem?
Proč?

No, abyste neměli problém s Úřad pro dohled nad hospodařením stran?
Ale my nemáme problém, my nemáme žádný problém. Proč pořád se snažíte vytvářet nějaký problém?

A pokud by vám řekli, že lidé, kteří něco fakturují ...
Já tomu nerozumím.

Ale pokud by Úřad pro dohled nad hospodařením stran řekl, že lidé, kteří fakturují nebo kteří pracují prostě externě pro jednotlivé politické strany, mají být započítáni do nákladů na kampaň, tak, jestli byste z toho neměli problém?
A proč bychom s tím měli mít problém? Ten problém se týká všech politických subjektů a přece není možno měřit jedním metrem hnutí ANO, které tady nikdo nechce včetně vás evidentně, a dalšími subjekty, rozumíte?

Martin Starec z ČSSD řekl, cituji jeho slova: "Budeme počítat jen ty, kdo nám něco fakturují, pokud tedy pro nás někdo pracuje na živnostenský list, tak se v nákladech objeví, mzda zaměstnanců ale ne. Jinak tam bude vše včetně cestovních nákladů na výjezdy. Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, řekl, cituji: "Plat zaměstnanců tam rozhodně nepatří. Pokud ale někdo pracuje na IČO, bude na transparentním účtu," konec citace. Takže, pokud pro vás někdo pracuje na IČO a fakturuje, tak zatím vy ještě nemáte odpověď na tu otázku, jestli bude na transparentním účtu a jestli do nákladů na kampaň patří nebo ne?
My jsme ty dotazy v tomto duchu, jak říkáte, poslali úřadu a čekáme na odpověď.

A když si zástupci ČSSD nebo ODS už takto odpověděly, tak vy počkáte na odpověď Úřadu pro dohled nad hospodařením?
Určitě ano.

Kolik vlastně stojí rámcově za rok mediální poradci ANO nebo tisková mluvčí?
To opravdu nevím.

Nevíte to jako první místopředseda hnutí ANO?
Ne, nevím, nevím.

Neřešíte to, nezajímá vás to?
Ne, já to opravdu neřeším. To má na starosti kolega Brabec, měl to předtím kolega Volný jako zodpovědný za financování hnutí. Tuto oblast opravdu neřeším.

Ještě jednou použiju slova Andreje Babiše z rozhovoru pro Radiožurnál, kdy řekl, cituji: "že bych měl počítat náklady na video na Facebooku a jak vedu dceru do školy a mám poslední den v práci? No, to si ze mě děláte srandu, ne? To byla normální reportáž. Ukažte mi, jestli tam někde bylo logo hnutí ANO. Dokažte mi, že to byla kampaň," konec citace. Jsou taková slova v pořádku, pane místopředsedo?
V tomto konkrétním příkladu si myslím, že jsou v pořádku. Pokud se týká té vize, tam jsem vám na to řekl svůj názor, ale když dá na Facebook pan předseda, že veze dceru do školy, tak si myslím teda, že v této věci má pravdu.

I když je to propagace jeho osobnosti, jeho jako politika?
No, nevím, nevím, co vám na to mám říct.

Budete, pane místopředsedo, pokračovat v té rétorice před volbami, že nejste jako politici, když hnutí ANO je 4 roky ve vládě?
No, tak my hlavně před volbami budeme pokračovat v rétorice, co jsme tady udělali, co jsme prosadili a co chceme prosadit pro naše lidi, aby se tady lidi měli dobře, aby se cítili bezpečně, aby se tady nekradlo.

A už se cítíte býti politiky?
A aby fungoval náš stát jako firma, to budeme říkat našim lidem.

A už jste politiky?
Jsem v politice od roku 90, byl jsem zastupitelem v Prostějově nebo stále ještě jsem, z toho 20 let za sociální demokracii, takže se politikem určitě cítím.

Ještě jedno aktuální téma, Mladá fronta DNES ve svém vydání napsala, teď cituji: „v 7 státních či městských společnostech a úřadech, které řídí hnutí ANO, získala zakázky na právní služby přerovská advokátní kancelář HSP & Partners, která pracuje pro některé firmy z holdingu Agrofert," konec citace. Je to v pořádku?
A co na tom není v pořádku podle vás, pane redaktore?

Když právník Květoslav Hlína a jeho advokátní kancelář dlouhodobě spolupracuje s Agrofertem a dostává zakázky ze státního sektoru téměř výlučně od firem v gesci ANO, jak píše Mladá fronta DNES?
Víte, proč to píše Mladá fronta DNES?

Proč?
Pan doktor Hlína, když nastoupil třeba do dopravního podniku, když si ho tam v podstatě najal pan nový ředitel Martin Gillar, tak snížil odměny pro právní služby zhruba na polovinu a je logické, že dneska jsou na něho všichni naštvaní, že v podstatě zkazil ceny všem ostatním advokátním kancelářím, a proto to vyvolává tady tyto vlny. Rozumím, že v Praze bylo zvykem, že advokátní kanceláře žily ze státních firem a fakturovaly si obrovské částky, ale my si myslíme, že to není dobře, takže proto se vyvolávají tyto vlny.

No, víte, ono to vlny vyvolalo asi i u Andreje Babiše, který Mladé frontě DNES řekl, cituji: "Mně se to nelíbí. S panem Faltýnkem jsem o tom několikrát hovořil." Tak, co vám řekl?
Je otázka, jestli dál bude tyto právní služby za ty těžké sazby vykonávat třeba pan Pokorný, přítel pana Sobotky, který obsluhuje ČEZ a další firmy státní už mnoho let, anebo tam nastoupí prostě normální právní kancelář za slušné ceny.

To vám řekl Andrej Babiš?
Ne, to říkám já.

Ptal jsem se, co vám řekl Andrej Babiš, když řekl, že se mu to nelíbí?
Odpovím, pane redaktore, když mě necháte domluvit. My jsme třeba, protože v rámci ANO je resort dopravy, tak třeba na SŽDC vím, že za působení našich lidí se snížily platby za právní služby zhruba na, mám pocit, 20 procent za stejnou práci a náš cíl je šetřit peníze daňových poplatníků. Jsou to státní firmy a my budeme proto, aby se nevyhazovaly peníze z okna jenom kamarádům, víte?

A proč se to Andreji Babišovi nelíbí?
Pan Babiš to vnímá jako mediální problém, že pan doktor Hlína, který v minulosti působil jako právník i pro některé firmy Agrofertu, takže z toho bude mediální problém. Už je to v podstatě téma, které je recyklováno potřetí. Psal to pan Pšenička, teď to píše Mladá fronta.

Takže to vám řekl, že je to mediální problém a že se mu nelíbí, že to téma...
No, že se mu to nelíbí, no, přesně tak, to mně řekl.

David Ondráčka, ředitel Transparency International v tom článku varuje, že v těchto případech získává úzká skupina vliv na rozhodování o miliardách a řekl: "Pan Faltýnek a jeho vlivová skupina systematicky dosazují svoje lidi do státních a městských firem. Je to bleděmodrém příběh jako za éry zákulisních hráčů minulých let."
Nechci komentovat slova pana Ondračky, který chtěl být ministrem vnitra za naše hnutí a nějak se to nepovedlo, takže ...

A není to tak, že systematicky dosazujete svoje lidi nebo lidi, kteří mají nějaké napojení na Agrofert do státních firem?
Ne, ne, tak to určitě není, ale pokud chcete jmenovat lidi, jako je třeba Milan Feranec, tak je pravda, že Milan Feranec je člověk, kterého znám 20 let. Je to můj bývalý kolega, je to právník, odborník a prostě já můžu za něho ručit, protože vím, že je to velmi slušný člověk a tento člověk dělá náměstka ministra dopravy za naše hnutí a současně...

A neděláte teď to stejné, co jste kritizovali u tradičních stran, že dosazujete svoje lidi do státních firem?
Ne, ne, ne, pane kolego, my tam dosahujeme odborníky. Jo, když se podíváte na ty lidi, které jsme někam dosadili, tak většina z nich jsou lidé, kteří mají profesní zkušenosti v té oblasti, kterou dneska dělají v té státní firmě.

Takže vy nic špatného na napojení lidí na holding Agrofert, kteří teď pracují ve státních firmách, nevidíte?
Ne, slyšel jsem několik nesmyslných konstrukcí, že jsme dosadili do některých firem státních nebo městských lidi, kteří působili v minulosti v Agrofertu jako manažeři a že mají za úkol tam prostě něco privatizovat a takové nesmysly, ti lidé se tam chovají s péčí řádného hospodáře, šetří veřejné prostředky.

A to je podle vás dobře?
A mají konkrétní výsledky.

Michael Rozsypal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme