Menší nemocnice se bojí o svou existenci. Mohly by se i rušit

Podle Asociace českých a moravských nemocnic se chystá rušení jak celých zdravotnických zařízení, tak řady oddělení. Jednání se zdravotními pojišťovnami o nových smlouvách jde totiž do finále a je možné, že ho některá zdravotnická zařízení nepřežijí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modernizovaný pokoj JIP pro transplantaci kostní dřeně | Foto: Jana Kosová

Zdravotní pojišťovny udělaly podle předsedy Asociace českých a moravských nemocnic Eduarda Söhlicha špatný krok v hromadných výpovědích:

„Tak se ke smluvním partnerům vůbec nepřistupuje. A nestanovily žádná pravidla pro nové smlouvy. V pondělí bude 1. října a žádná nemocnice v České republice nemá smlouvu od 1. ledna a nemá ani rozsah smlouvy. Když to trošku přeženu, tak pojišťovny od 1. ledna ze zákona nezajistí jimi danou povinnost péče o své pacienty.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Söhlich

Podle Söhlicha není důvodem nedostatek peněz.

„My máme data - k 1. srpnu vybraly zdravotní pojišťovny na dani o 12 miliard korun víc než v loňském roce. Spíš než nedostatek peněz je tam nedostatek vůle a vydávání finančních prostředků zbytečně úplně někde jinde. Pořád se tu mluví o rušení nemocnic, ale stále vznikají nové smlouvy na nové kapacity,“ myslí si Söhlich.

Ministerstvo zdravotnictví se s pojišťovnami shodují, že Česko má hodně lůžek pro akutní péči. To si ale Söhlich nemyslí.

„Ve srovnání s okolními zeměmi nemáme víc akutních lůžek. Za poslední čtyři roky se díky novým medicínským metodám a přístupům k výkonům spontánně snížil počet lůžek o 5500. Takže vývoj probíhá tak, jak vyžaduje doba. Administrativní rušení lůžek do tohoto systému sítě zdravotnických zařízení zasáhne naprosto nekoordinovaně a může způsobit opravdu kritické situace v poskytování akutní péče,“ dodává Söhlich.

Podle místopředsedy Asociace českých a moravských nemocnic Petra Fialy se má zrušit 10 tisíc lůžek, což je asi 20 procent akutních lůžek:

„I těch 20 procent by bylo velmi vážným problémem. Byla by to likvidace celého zdravotnictví. To snad takhle nikdo nemyslí.“

Podle ministerstva zdravotnictví a pojišťoven se ale část zrušených nemocnic změní na zařízení následné péče.

„To meritum není v úbytku počtu lůžek. To meritum věci je v koncentraci péče do oddělení, která mají zajištěn personál, techniku, erudici, v počtu výkonů – to znamená i ten snížený počet lůžek i vlastně doprovodné číslo procesu, který by měl především vést k vyšší kvalitě poskytované zdravotní péče,“ vysvětluje náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Zdravotní pojišťovny v ČR | Foto: Emanuel Macoun

Navrhovaná úsporná opatření prý mohou ohrozit i pacienty. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková se obává, že k rušení nemocnic by mohly vést i nově stanovené dojezdové doby k lékaři.

„Co se týká navrhovaných změn, právní předpis ministerstva zdravotnictví by umožnil, aby se v nemocnicích začala rušit lůžka, aby se začala rušit oddělení, aby se začaly rušit celé nemocnice,“ varuje Dagmar Žitníková.

Zástupci nemocnic, odborů a pacientů proto vyzývají, aby lidé podepisovali petici za zachování současné sítě péče.

„My si slibujeme, že se spojí všichni lidé dobré vůle a budou protestovat proti rušení svých lokálních nemocnic. Už máme ohlasy. Třeba v Prachaticích se sepsala petice, kde je 1500 podpisů,“ říká místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala.

Lenka Jansová, Michaela Vydrová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme