Menší obce by mohly získat víc peněz ze sdílených daní

Ohledně rozdělení daní mezi velká města a obce panují v koalici spory. Polepšit by si měly hlavně menší obce, které zatím dostávaly v přepočtu na jednoho obyvatele ze sdílených daní mnohem méně peněz než velká města. Dostat by měly až o 14,5 miliardy korun víc. Občanští demokraté ale odmítají, aby novým přerozdělením daní přišla čtyři největší města - Praha, Brno, Ostrava a Plzeň - o pět miliard korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na zasněžené Morašice

Pohled na zasněžené Morašice | Foto: Základní škola Morašice

Největší vládní strana prosazuje zvýšení peněz z rozpočtového určení daní ze současných 116 na 131 miliard korun a přednostně chce přidávat obcím od pěti set do dvaceti tisíc obyvatel. Příspěvek pro Brno, Ostravu a Plzeň by měl zůstat na současné úrovni.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík vidí rozdělení daní mezi města a obce jako značně nespravedlivé, plán ODS odmítá a jednání komentuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík vysvětluje svůj postoj k připravovanému jednání

„Dohodli jsme se na několika podstatných věcech. Prvně, že se 7,5 miliardy vezme z národních dotačních titulů, které jsou rozdělovány netransparentně, byrokraticky a - dovoluji si tvrdit – velmi prokorupčně. Dále jsme se dohodli, že 1,5 miliardy bude přesunuto ze školství.“

Jako ústupek ODS vidí Petr Gazdík ochotu bavit se o posílení motivační složky. Celý problém tedy spatřuje pouze v tom, že ODS se snaží, aby se nic neubralo čtyřem největším metropolím Česka.

„Jejich návrh by měl hlavu a patu v případě, že bychom před sebou měli období hospodářského růstu a ta čtyři největší města by každý rok získávala z rozpočtového určení daní více peněz. V takovém případě by bylo možné mluvit o zastropování prostředků,“ vysvětluje Petr Gazík a dodává, že situace je bohužel opačná a v jejím kontextu je návrh ODS nesmyslný.

„Nedovolíme ODS, aby skrze své úzce partikulární a stranické zájmy ve čtyřech největších městech pohřbila český venkov,“ uzavírá Petr Gazík rezolutně.

Největší vládní strana označuje spory v koalici o rozdělení daní mezi velká města a obce za umělé a zbytečné. Předseda ODS a premiér Petr Nečas také jednoznačně odmítl, že by občanští demokraté blokovali jednání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ODS a premiér Petr Nečas vysvětluje vstranická východiska pro dnešní jednání

ODS je podle něj připravena ke kompromisu a je proti tomu, aby přerozdělením peněz přišla čtyři největší města Praha, Brno, Ostrava a Plzeň o pět miliard korun, které by dostaly malé obce. K jádru sporu Nečas upřesnil:

„Trnem v oku části Starostů i politiků TOP 09 je takzvaná ‚J-křivka‘. Ta znamená, že nejnižší příjmy z rozpočtového určení daní mají obce a města mezi zhruba jedním tisícem až deseti tisíci obyvateli. Tato křivka ale nespadla z nebe.“

Takzvanou J-křivku prosadil podle Petra Nečase v roce 2008 ve vládě tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek. „Dalo by se říci, že před čtyřmi lety si tak vytvořil terč, do kterého se dnes může efektně strefovat,“ vysvětluje Petr Nečas a dodává, že někteří koaliční politici před loňskými komunálními volbami tak tvrdili pravý opak toho, co říkají dnes.

Postoj ODS Petr Nečas obhajuje jako zodpovědný a konzistentní. Spor uvnitř koalice pak vidí jako umělý a zbytečný a věří, že řešení lze nalézt.

Navýšení finančních prostředků pro menší a střední obce podporuje i sociální demokracie. Podle předsedy strany Bohuslava Sobotky ale odmítají, aby se peníze braly na úkor jiných měst:

„Chceme, aby nové rozpočtové určení daní bylo financováno výhradně na vrub státního rozpočtu, a současně si přejeme zastropování stávajících příjmů čtyřech největších měst. To znamená: tato čtyři města by neměla získat ani korunu a veškeré navýšení by se mělo rozdělit zejména mezi malé a střední obce a města.“

Milada Richterová, Tomáš Medek, Věra Pfeifferová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme