Menší odbory trvají na novele ještě neschváleného zákoníku práce

Novelu ještě nepřijatého zákoníku práce požadují členové malých odborových organizací. Chystají stávku, pokud se nezmění paragraf, který při kolektivním vyjednávání zvýhodňuje početnější zaměstnanecké organizace v případě, že se odboráři v jednom podniku nedokáží dohodnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lokomotiva | Foto: Jan Rosenauer

O hrozbě stávky budou v pondělí jednat s ministrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem, vysvětlil předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

"Strojvedoucí už se rozhodli, pokud jde o Asociaci samostatných odborů, my v současnosti preferujeme jednání a věříme, že zítra v 8 hodin bude nastolena taková atmosféra, která nám najde cestu k řešení bez toho, že bychom museli stávkovat."

"Myslím, že určitá regulace by tu být měla. Otázka je, zda musí být takto v zákoně. Myslím, si, že by se to dalo vyřešit hlasováním všech zaměstnanců v podniku, aby si sami rozhodli. Protože odborová organizace zastupuje všechny zaměstnance, nejen odboráře," poznamenal Dufek.

Ministr Škromach situaci vnímá jako spor mezi odboráři a případnou stávku nepovažuje za oprávněnou: "Samozřejmě hledáme způsob, jak oddělit dílčí problém, který se týká vztahů mezi odborovými organizacemi, od zákoníku práce jako takového, protože začínám mít pocit, že by tato dílčí neshoda mezi odborovými organizacemi mohla vést i k politickému zneužití - že ten celý zákoník je špatný, protože ta změna je možná až poté, co bude zákoník schválen.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme