Merkur dnes částečně zakryje Slunce

Dnes budeme moci pozorovat jeden z nejzajímavějších astronomických úkazů. Okolo sedmé hodiny a desáté minuty Slunce částečně zakryje druhá nejmenší planeta sluneční soustavy Merkur. Podobný jev se opakuje jen třináctkrát za jedno století.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatmění slunce

Zatmění slunce | Foto: Jan Rosenauer

Přechod Merkuru přes Slunce začne dotykem okrajů obou těles krátce po sedmé hodině. Planeta bude až do půl jedné odpoledne přecházet přes horní část slunečního disku na obloze ji lze spatřit jako malou černou tečku.

"K pozorování úkazu bude potřeba dalekohled vybavený na pozorování sluneční fotosféry, tedy opatřeným náležitým filtrem a velkým zvětšením, asi padesát až stonásobné. Merkur je totiž asi 150krát menší než je průměr slunečního disku," vysvětluje Michal Švanda ze sdružení Amatérská prohlídka oblohy. Radí proto vyrazit pozorovat úkaz na nejbližší hvězdárnu.

Vzácný úkaz je možné ale pozorovat také na internetu. Přenos připravila karlovarská hvězdárna. "Pokud budou lidé na takhle dlouhý úkaz používat třeba dalekohled s disketou, mohou si zkazit zrak, proto jsme vyrobili linku, kterou se to budeme snažit pouštět ukáz z našeho dalekohledu do internetu," zve na stránky hvězdárny její ředitel Miroslav Spurný.

Naposled bylo možné úkaz v Česku pozorovat celý v roce 1973 a jeho závěrečnou část zase roku 1986. Příští bude až za 13 let. K vidění u nás bude letos také 16. května zatmění Měsíce a 31. května neúplné zatmění Slunce. V jediném měsíci bylo možné tyto tři úkazy z území Čech a Moravy pozorovat naposledy v listopadu 1789. Astronomové proti nazvali letošní máj měsícem stínů.

Martin Hromádka, Jiří Brechličuk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme