Mertlík odstoupil kvůli malé podpoře od premiéra

Důvodem úterní rezignace ministra financí Pavla Mertlíka byla malá podpora ze strany premiéra Miloše Zemana. Důkazem jsou prý poslední rozhodnutí vlády, zejména během uplynulého půl roku. Mertlíkova nástupce oznámí premiér Miloš Zeman prezidentovi ve čtvrtek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ministr financí by měl být jmenován rychle. Pavel Mertlík to řekl s tím, že premiér Miloš Zeman vybere na tento post kvalitního odborníka. Mertlík si myslí, že ČSSD má v tomto oboru dostatek zdatných osobností, které mohou Mertlíkovu práci převzít a dokončit.

Odstupující ministr financí Pavel Mertlík dnes prohlásil, že svůj resort odevzdává v dobrém stavu. Mertlík předpokládá, že jeho nástupce bude moci navázat na práci, kterou ministerstvo do současné chvíle udělalo. Neznamená to ale, že nejsou problémy, které je třeba řešit.

Premiér Miloš Zeman už našel náhradu za odstupujícího ministra financí Pavla Mertlíka. Oznámil to po setkání s ministrem práce a sociálních věcí a šéfem vládní ČSSD Vladimírem Špidlou a jeho náměstkem Jiřím Rusnokem s tím, že jméno Mertlíkova nástupce sdělí prezidentu Václavu Havlovi ve čtvrtek. Jak premiér Zeman zdůraznil, žádné konkrétní jméno dopředu nezveřejní, protože by považoval za nezdvořilé, aby prezident znal tuto informaci později než novináři.

O Rusnokovi se spekuluje jako o nejvážnějším kandidátovi na členství ve vládě. O chystané návštěvě však podle Havlova mluvčího Ladislava Špačka prezidentova kancelář dosud neví.

Ministr financí Pavel Mertlík podal demisi v úterý a premiér Miloš Zeman podle Mertlíkových slov demisi ústně přijal. Podle guvernéra národní banky Zdeňka Tůmy je smutné, musí-li ministr financí volit demisi jako způsob, jak poukázat na to, že vývoj veřejných financí není pod kontrolou.

První náměstek ministra financí Jan Mládek rezignuje ke konci května. Tento čas chce věnovat dokončení rozdělané práce. Také předseda výkonného výboru Fondu národního majetku Jiří Havel se v reakci na demisi ministra Mertlíka vzdal funkce. Mertlíkova demise je pro českou ekonomiku negativní zprávou. Investoři začali ihned po oznámení tohoto korku prodávat státní dluhopisy. Mírně oslabila i domácí měna.

Markéta Kaclová, Jitka Hanžlová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme