Mertlík prý nelhal

Podle poslanecké komise pro vyšetření prodeje IPB před ní ministr financí Mertlík zatajil takzvaný pařížský dokument. Mertlík však veškerá obvinění odmítl. Zpráva komise hovoří o tom, že generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek Mertlíkovi už 26. května zaslal dokument, jehož obsah Kavánek 30. května ministrovi a guvernérovi ČNB Josefu Tošovskému údajně prezentoval při osobním jednání v Paříži. Zde jim měl sdělit, že ČSOB je připravena převzít IPB.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kavánkův dokument měl být podrobně propracovaný včetně časového harmonogramu a měl obsahovat i návrh nezbytných rozhodnutí státních institucí. \"Ministr financí při své výpovědi před komisí popřel, že by mu byla známa existence jakéhokoli dokumentu datovaného před 15. červnem 2000, který by hovořil o variantě rychlé nucené správy s následným prodejem podniku ČSOB. Doklady, kterými vyšetřovací komise disponuje, svědčí o tom, že jeho výpověď je nepravdivá,\" uvádí se přímo ve zprávě komise.\"Je pravdou, že jsme tam (v Paříži) projednávali pracovní materiál, který byl jedním z pracovních materiálů, které připravila ČSOB postupně,\" řekl Mertlík. Materiál měl podle něj obsahovat informace o tom, jak by ČSOB zvládla problémy, které existují v IPB. \"Byly to její (ČSOB) neformální a neoficiální návrhy,\" upřesnil ministr. Dodal, že dokumenty velmi podobného obsahu a struktury má k dispozici i od jinýchautorů.

K obvinění Staňka Kalousek uvedl, že jeho výpověď stejně jako Mertlíkova byla nepravdivá. \"V obou dvou případech jsem podal podnět k důvodnému podezření ze spáchání trestného činu...křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku,\" uvedl. Svého ministra se důrazně zastal premiér Miloš Zeman (ČSSD): \"Tento nápad je pokusem vyšetřovat hasiče za to, že uhasili požár, místo aby se vyšetřovalo, kdo ten požár založil - jinými slovy, kdo vytuneloval IPB.\" Uvedl, že je Mertlíkovi vděčný za to, že výrazně přispěl k objasňování této skutečnosti.Předseda klubu ODS Vlastimil Tlustý novinářům po jednání řekl, že rozpory mezi Mertlíkovou výpovědí a informacemi samotných poslanců jsou takové, že \"další orgány\" by měly prověřit, zda nebyl porušen zákon. Na otázku, zda by měl ministr kvůli trestnímu oznámení odstoupit, odvětil, že odpověď na ni nechává na každém politikovi, kterého se to týká. Tlustý nic neměnínasvém názoru, že řešení, která vláda zvolila v případě IPB, bylo to nejdražší.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme