Mertlík: Půjčka MMF je politickým, ne ekonomickým rozhodnutím

Půjčka České republiky Mezinárodnímu měnovému fondu na pomoc eurozóně, kterou dnes schválila vláda, je podle bývalého ministra financí Pavla Mertlíka čistě politickou věcí. Z ekonomického hlediska k tomu Mertlík žádný důvod nevidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Mertlík

„Jde o vztahy mezi Českem a EU, jak to vypadá v kontextu s tím, jak k tomu přistupují jiné evropské země. Z ekonomického hlediska k tomu žádný silný důvod není,“ myslí si Mertlík.

Vláda půjčí na pomoc eurozóně 1,5 miliardy eur, tedy téměř 38 miliard korun. Kabinet teď požádá Českou národní banku, aby půjčku poskytla ze svých devizových rezerv.

Vlastní půjčky se Mertlík nebojí. Je podle něj méně riskantní než půjčka jednotlivým členským zemím. „Jde pouze o restrukturalizaci devizových rezerv, které zůstanou stejně vysoké. Pouze část z nich bude mít jinou formu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O půjče MMF mluvil ve vysílání Rádia Česko bývalý ministr financí Pavel Mertlík

Postoj české vlády ke smlouvě o rozpočtové odpovědnosti, kdy by o přesunu některých kompetencí na nadnárodní úroveň měli rozhodnout občané v referendu, považuje Mertlík za nesmyslné. Podle něj jde jen o vnitropolitickou hru.

„Jako právnímu laikovi se mi nezdá, že jde o ústavní změnu. Nedovedu si představit, že by podobná věc byla projednávaná referendem. Evropská unie se neustále mění, kdyby se měl vytvořit precedens jakéhosi neustálého svolávání referend k různým změnám, pak je otázka, k čemu máme parlament,“ řekl bývalý ministr financí.

Česko poskytne peníze na řešení dluhové krize eurozóny

Číst článek

Igor Maňour, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme