‚Není nám to jedno.‘ Experti ze Smejkalovy skupiny pracují dál, chtějí vytvořit plán boje s pandemiemi

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) bude dál pracovat, ale nikoliv pod ministerstvem zdravotnictví. Členové skupiny se na tom dohodli na večerním jednání, informoval na twitteru epidemiolog Rastislav Maďar. Experti hodlají připravit dlouhodobý plán boje s pandemiemi. Ministerstvo zdravotnictví v úterý odpoledne oznámilo, že ukončilo s MeSES spolupráci.

Aktualizováno Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Smejkal | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pokračujeme dál! Jen ne pod ministerstvem zdravotnictví. Tedy tak jak skupina původně vznikala,“ uvedl Maďar po večerním jednání členů skupiny. Experti hodlají kromě jiných dokumentů vypracovat strategii pro boj s koronavirem, ale i s dalšími budoucími pandemiemi.

Experti v čele se Smejkalem, kteří radili ministerstvu s covidem, končí. ‚Je to velké překvapení,‘ říkají

Číst článek

Rozhodnutí o ukončení spolupráce s MeSES ministerstvo zdravotnictví zdůvodnilo příznivým vývojem epidemie onemocnění covid-19 a zrychlujícím tempem očkování. Agendu bude mít nyní na starosti resortní klinická skupina pro covid, kterou vede náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Vašáková.

Členové MeSES byli rozhodnutím úřadu překvapeni. Vedoucí skupiny, epidemiolog Petr Smejkal, serveru iROZHLAS.cz v úterý odpoledne řekl, že ministerstvo skupinu předem neupozornilo.

O ukončení spolupráce ministerstva zdravotnictví s experty z MeSES předem nevěděl ani premiér Andrej Babiš (ANO).

„Dověděl jsem se to od paní náměstkyně Vašákové dnes odpoledne, nebyl jsem o tom dopředu informován,“ řekl předseda vlády serveru Deník.cz. Ministerstvo má ale podle Babiše dost vlastních odborníků.

Pozornost tento týden vzbudil rozhovor Smejkala pro server Novinky, v kterém řekl, že stát nezvládl kritickou část epidemie a že je z politiků a jejich přístupu v době pandemie dost roztrpčený.

Mezioborová skupina vznikla v polovině letošního března, ještě když byl ministrem zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Pod vedením epidemiologa Petra Smejkala poskytovala vládě doporučení pro boj s epidemií. Svá stanoviska zveřejňovala také na webu.

Smejkal: Nerozumím, proč mají jít zahrádky před středními školami. Bylo by to dobré naopak

Číst článek

Poslední je z 10. května, kdy vládě doporučovala postupovat při zmírňování opatření konzervativně a nepřidávat do příští vlny zmírnění protiepidemických opatření další změny.

V poradním orgánu byl mimo jiné epidemiolog Rastislav Maďar, imunolog Zdeněk Hel, matematik René Levínský, ústavní právník Jan Kysela nebo ekonom Štěpán Jurajda.

Členy jmenoval ministr zdravotnictví na návrh vedoucího skupiny. Podle oficiálního webu skupina nepobírala za svou aktivitu a doporučení žádnou odměnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme