Měsíce chybějící Čuba nabídl Senátu 'chlapské řešení'. Bude překvapující, naznačil Veleba

Senátor František Čuba (SPO) nabídl předsedovi Senátu Milanu Štěchovi (ČSSD) "čestné a chlapské" řešení své dlouhodobé absence v horní komoře. ČTK to po schůzce s Čubou řekl předseda SPO Jan Veleba. Podrobnosti sdělit odmítl do doby, než se ve středu se Štěchem setká a předá mu dopis s Čubovým návrhem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Čuba | Zdroj: Wikimedia Commons

Na Čubovu absenci před časem upozornil server iROZHLAS.cz. Kvůli tomu s ním v pondělí jednal předseda senátorského klubu Jan Veleba (SPO).

Podle ČTK se oba dohodli na „chlapském řešení" a Čuba posílá předsedovi Senátu Milanu Štěchovi (ČSSD) dopis.

„Mohu říct pouze tolik, že ten návrh řešení pana senátora Čuby je aspoň pro mě podle mého názoru čestný, je chlapský. Já s ním souhlasím," řekl Veleba pro ČTK. V rozhovoru pro Českou televizi ještě dodal, že řešení „bude velmi překvapující".

Devět měsíců chybí, na nemocenské není. Vedení Senátu hledá páku na nepřítomného Čubu

Číst článek

Senátor Čuba v horní komoře parlamentu chybí už téměř deset měsíců, na nemocenské ale není. Loni podstoupil operaci a od té doby je prý v rekonvalescenci.

Jednaosmdesátiletý senátor, který se schůze horní komory účastnil naposledy loni 24. srpna, dodnes pobírá celý plat. Senát mu posílal zhruba 120 tisíc korun měsíčně, tudíž včetně náhrad.

Podle České televize mu až do loňského roku horní komora platila služební byt v Praze za 17 000 korun. Tento postup kritizoval jeho kolega senátor Jiří Šesták (STANHOPB), který debatu o Čubovi inicioval také na organizačním výboru Senátu.

„Teprve nedávno jsem se dozvěděl, že není na nemocenské, což mě překvapilo. Myslel jsem, že tak postupuje. Nenapadlo by mě, že by to na takhle dlouhou dobu neřešil tímto způsobem," uvedl Šesták pro server iROZHLAS.cz.

Čubu ale tehdy bránil jeho kolega z Klubu nezávislých senátorů Jaroslav Doubrava (Severočeši). „Vadí mi, že o (něj) je strašný zájem, to je strašný průšvih, že je dlouhodobě nemocný. Ale když to byli jiní, tak to nikoho nezajímalo," okomentoval to. Doplnil však, že by bylo nejlepší, kdyby Čuba skutečně nemocenskou čerpal.

Pokud by se Čuba mandátu vzdal, znamenalo by to patrně zánik Velebova senátorského klubu, který nyní disponuje pouze minimálním počtem pěti členů. Navíc by na Zlínsku musely být vypsány doplňovací senátní volby na zbývající tříleté období Čubova mandátu. Čuba byl zvolen v roce 2014, v horní komoře vystřídal její někdejší místopředsedkyni Alenu Gajdůškovou (ČSSD).

 

Hana Mazancová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme