Města, která mají potíže s Romy, chtějí po vládě větší kompetence

Starostové požadují v řešení problematiky sociálně nepřizpůsobivých osob více pravomocí včetně legislativních změn. Vyplývá to z prohlášení, které dnes v Novém Bydžově na Královéhradecku podepsali při svém setkání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové v Novém Brdu | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Vznikl návrh na komplexní řešení v podobě legislativních úprav. Starostové například žádají zavedení registru přestupků, zvýšení vymahatelnosti dluhů, možnost odejmutí sociálních dávek a také zastavení centralizace státní správy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Stalo se dnes k tématu vystoupil starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil

„Velkým problémem se jeví institut trvalého pobytu. Dneska v rámci turistiky dochází k velkým přesunům velkého počtu lidí, kteří mají trvalý pobyt v jiném městě a nám tady dělají problémy. My je pak musíme financovat ze svých zdrojů a obráceně přicházíme o daňovou výtěžnost,“ vysvětluje bydžovský starosta Pavel Louda.

Otázkou sociálně nepřizpůsobivých spoluobčanů by se měl dále zabývat parlament. Společné prohlášení starostů totiž míří právě do vládních lavic.

Obce své občany znají

Mezi účastníky byl i starosta Chlumce nad Cidlinou, Miroslav Uchytil. Ve Stalo se dnes zdůraznil, že chtějí, aby vláda a parlament novelou sociálních zákonů zvýšili obcím pravomoci k odnětí sociálních dávek lidem, kteří si je nezaslouží.

„Některé nepřizpůsobivé menšiny v našem státě dávky zneužívají a vychovává se zde v podstatě třetí generace těch, kteří si zvykli, že mají sociální dávky, aniž by sami se jakkoliv snažili přispět společnosti. Čili žijí na úkor těch, kteří pracují,“ poznamenal uchytil.

Připomněl, že největší znalosti o problémech obyvatel mají obce, nikoli nějaký super úřad v Praze. „Ať nás nikdo nepodceňuje,“ požádal starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil.

Milan Kopp, Eva Boudová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme