Města mohou šíření smogu jen zpomalit. Potřeba je dlouhodobé řešení

Podzimní inverze okamžitě upozornila na problém, se kterým si stát ani obce nedokážou už řadu let poradit. V některých částech republiky se lidé potýkají se zvýšenými koncentracemi polétavého prachu. Jedná se hlavně o Moravskoslezský kraj, kde je opět vyhlášená smogová situace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouřící komín (ilustrační foto)

Kouřící komín (ilustrační foto) | Foto: F. Tichý

„Jestliže se ranní teploty pohybují kolem 6 stupňů a přes den máme 20 stupňů, tak výkyv teplot je tak velký, že se inverze skutečně projevuje tím, že se zvedá prašnost,“ potvrdil náměstek primátora Ostravy Dalibor Madej.

Lidé by měli podle doporučení Státního zdravotního ústavu omezit pohyb venku, větrat jen krátce, snížit fyzickou aktivitu a včas zahájit léčbu případné nemoci. Smog ohrožuje především děti, těhotné ženy, starší osoby a nemocné, zejména ty s dýchacími potížemi nebo onemocněním srdce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek primátora Ostravy Dalibor Madej a Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha přiblížili obtížný boj se smogem

Obyvatelé postižených oblastí jsou také vyzváni, aby se co nejméně podíleli na dalším znečišťování ovzduší. Například řidiči by měli využívat veřejnou dopravu, pomoci ale může i snížení teploty ve vytápěných pokojích.

Problém představují především velké průmyslové podniky, které jsou během smogové situace nabádány k omezení výrobních procesů. SZÚ ale varuje i před prací s barvami, laky nebo lepidly a doporučuje omezit kouření.

Pokud se koncentrace polétavého prachu v ovzduší nesníží, vyhlásí Český hydrometeorologický ústav signál regulace. Ten závisí na aktuálních meteorologických podmínkách.

Smog na Ostravsku zůstane nejméně do čtvrtka, hrozí vyhlášení signálu regulace

Číst článek

V případě signálu regulace už jsou velké průmyslové podniky podle předem vypracovaného plánu povinny omezit výrobu. Boj proti smogu přesto není snadný.

„Pokud nastane tato inverze, tak je snaha, ať se to území zamoří co nejpozději. Protože k zamořování prachem bude docházet, i kdybychom tady průmysl neměli,“ vysvětluje Madej.

Potřeba omezit zdroje smogu

Delší dobu se uvažovalo například o zavedení zákazu vjezdu aut do města. To ale podle Madeje není možné, protože v Ostravě není dobudována infrastruktura.

„To, co potřebujeme dlouhodobě, je zastavit zdroje smogu. Potřebujeme se vypořádat s tím, že na Ostravsku jsou velké dýmající továrny, které vypouští do vzduchu znečištění, že ve městě jezdí auta, která vypouští velké množství exhalací, a že mnoho lidí nadále musí topit uhlím,“ myslí si Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Podle něj by měl stát motivovat podniky, aby pro ně bylo výhodné investovat do nových technologií, které méně znečišťují ovzduší. Investovat by stát měl také do pohodlné, rychlé a levné veřejné dopravy, aby lidé nemuseli jezdit po městě autem.

„A je třeba, aby pomohl domácnostem. Aby si nemusely vybírat mezi drahým plynem, na který nemají, a špinavým uhlím, které způsobuje smog při vytápění domů. Musí jim pomoci s tím, aby zateplili domy, takže nebudou potřebovat tolik paliva. Aby jim pomáhal s výměnou kotlů, aby mohli používat čistější kotle na peletky a podobně,“ dodává Kotecký.

Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme