Menší města a obce postrádají zubaře, nahrazují je lékaři ze zemí bývalého Sovětského svazu

Řada menších měst a obcí zůstává i několik let bez zubaře, jindy zas ti stávající nepřijímají nové pacienty. Přilákat nové se často nedaří ani na symbolické nájemné nebo na peníze určené pro vybavení ordinací. Česká stomatologická komora tvrdí, že praxi na venkově si teď zřizuje stále více lékařů z postsovětských republik, podle komory je každý desátý zubař v Česku cizinec.

Rumburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zubař (ilustrační foto) | Foto: flickr.com, rgerber, CC0 Public Domain

„Pídila jsem se v jiném okrese, až se mi to povedlo v České Lípě,“ popisuje Radiožurnálu paní Andrea z Rumburku. Města i obce ve Šluknovském výběžku lákají nové zubaře především na zavedenou praxi.

Informovaný souhlas těsně před operací? Pacienti často neví, co podepisují, upozorňuje Liga lidských práv

Číst článek

Můžeme nabídnout okamžitě ordinace včetně pacientů,“ dodává místostarosta Varnsdorfu z hnutí ANO Josef Hambálek. Nedostatek zubařů řeší také na Vysočině, ale i na západě Čech.

Do dvacet kilometrů vzdálených Klatov musí dojíždět lidé ze Strážova. Poslední místní zubař odešel před třemi lety do penze a zatím ho nikdo nenahradil. „Nabízíme zájemci ordinaci za symbolické nájemné i byt v blízkosti ordinace,“ říká starosta Strážova Josef Rousek.

Česká stomatologická komora uvádí, že o působení v česku a to i na venkově mají zájem tisíce lékařů, především ze zemí bývalého Sovětského svazu. Problém ale podle komory je, že po čase zamíří do velkých měst.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme