Města v Česku stále častěji umožňují lidem upozorňovat na nedostatky v ulicích pomocí internetu

Vadí vám, že je někde rozbitý chodník nebo lavička? Stále více měst v České republice využívá internet k tomu, aby je mohli občané na podobné problémy upozornit. V Havířově místní využívají mobilní aplikaci, v Českém Těšíně radnice uspěla s rubrikou „dotazy občanů“ na městském webu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Díry na silnici | Foto: Barbora Taševská

Lidé mohou své stížnosti a připomínky sdělit úředníkům nebo představitelům obce osobně na radnici. Nebo mohou využít internet, aby nahlásili případné problémy v ulicích. Třeba na městském webu v Českém Těšíně najdou záložku „dotazy občanů“, kde si mohou vyžádat odpovědi na své otázky.

„Pro lidi je to velmi jednoduchá možnost, jak upozornit vedení města nebo konkrétního úředníka na nějaký nedostatek nebo se ho na něco zeptat. Dotaz je do několika dní zodpovězen a často také vyřešen,“ vysvětluje mluvčí radnice Dorota Havlíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak lidí oznamují problémy v ulicích Českého Těšína, si můžete poslechnout v reportáži Stanislava Janalíka.

Dodává ale, že někteří lidé zkoušejí stížnostmi na úřadě vyřešit problémy, které může jen málokdo ovlivnit. „Stěžují si například na to, že z věže kostela se v neděli před bohoslužbou bijou zvony nebo že v kašně na náměstí šplouchá voda nebo že ve školní tělocvičně děti hážou s balónem,“ dodává.

Ani v Českém Těšíně prý také nemají nouzi o chronické stěžovatele. Ti volají městské strážníky i třeba kvůli vůni grilovaného masa od sousedů.

Stěžování přes internet ale využívá hlavně mladší generace. Starší občané stále chodí osobně na radnici. „Aby děti nespadly, když je někde něco vyviklané, vyrezivělé, aby město nemuselo někomu platit úraz. Tak jim to tam jdu nahlásit. Chodím osobně za starostou,“ popisuje českotěšínská patriotka paní Eliška.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme