Město Mnichovice zajistilo krajanům z Ukrajiny dům i práci. Na povolení ale čekají marně

Už více než rok se snaží získat trvalý pobyt v Česku krajanská rodina z Ukrajiny. Manželé Dubovi s dětmi byli mezi prvními, kteří požádali o přesídlení nabídnuté vládou, a přesto jim ministerstvo vnitra povolení nevydalo. Obyvatelé Mnichovic u Prahy přitom rodině zajistili bydlení a vybavení domácnosti, obec krajanům nabídla práci a ve škole už je připravené místo pro děti. Starostka se domnívá, že úřady postupují velmi liknavě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrat krajanů z Ukrajiny do České republiky

Návrat krajanů z Ukrajiny do České republiky | Foto: Filip Jandourek

Na rodinu Dubových čeká v Mnichovicích vybavený velký dům, který dal na tři roky k dispozici místní podnikatel.

„Rozhodl se, že by chtěl pomoci někomu, kdo to potřebuje. Potom se k tomu připojili další občané města a ti dům zařídili. My tady ale pořád nemáme naše Dubovy,“ vysvětluje starostka Mnichovic za Nezávislé Petra Pecková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problém rodiny volyňských Čechů, která už rok čeká na povolení k pobytu v Česku, se zajímal Ľubomír Smatana

Dubovi, podobně jako další čeští krajané, měli získat trvalý pobyt za jednodušších podmínek, které schválila vláda. Navzdory tomu ministerstvo vnitra všechny žádosti v létě nečekaně zamítlo. Konkrétní případy ale mluvčí ministerstva Petra Kučerová komentovat nechce.

„Vedení města jsme informovali o tom, jaké doklady je třeba k řízení předat. Vzhledem k tomu, že se jedná o individuální případ ve správním řízení, jehož účastníky jsou ministerstvo vnitra a dotyčná rodina, podrobnější informace k němu poskytnout nemůžeme,“ uvedla mluvčí.

Že jsou původem Češi, nepomohlo

Starostka Mnichovic zdůrazňuje, že obec všechny podmínky splnila. „V podstatě jsme splnili složitější podmínky, které stát dal. To znamená, že oni musejí doložit, že mají kde bydlet, což jsme doložili nájemní smlouvou za jednu korunu. Pak jsme doložili, že zaměstnáme pana Dubového i jeho syna ve veřejných službách města a že zaměstnáme maminku, která je zdravotní sestra, v místním soukromém domově důchodců,“ popisuje Pecková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byla starostka Mnichovic u Prahy Petra Pecková

Dubovi požádali v létě o trvalý pobyt znovu a tentokrát za stejných podmínek jako kterýkoliv cizinec. To, že jsou původem Češi, nepomohlo. „Už seděli na kufrech, moje sestřenice už měla jít studovat v Česku do školy a pak řekli, že z toho nic nebude,“ říká neteř Dubových, studentka Univerzity Karlovy Hana.

Lidé v Mnichovicích stále doufají, že když už zajistili pro Dubovy všechno potřebné, ministerstvo vnitra je sem časem pustí. Postup úřadů ale nechápou.

Krajané na Ukrajině | Foto: Český rozhlas

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme