Nepřiměřený zásah? Muž zastavil na zákazu, městská policie ho spoutala a násilím dovlekla do auta

Na internetu se šíří video z incidentu na Václavském náměstí mezi řidičem a městskou policií. Zastavení na zákazu vyústilo v zadržení strážníky. Ti však podle místopředsedy spolku na podporu nezávislé justice Šalamoun Václava Peričeviče použili nepřiměřenou sílu.

Video Praha (Aktualizováno: 12:21 22. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náhodný kolemjdoucí natočil v Praze na Václavském náměstí video, jak strážníci poutají mladého muže.

Nahrávku od pondělí na sociálních sítích sdílely už přes tři tisíce lidí, někteří z nich zásah označují jako nepřiměřený a brutální.

Video začíná tím, jak se jeden ze strážníků pokouší muži zabránit v pohybu, ten přitom gesty naznačuje, že se chce dostat za ženou, která stojí opodál u auta. Jak je z videa slyšet, na Václavském náměstí měli prý sraz, aby ji odvezl do nemocnice, protože je těhotná. Nemohli se ale najít a muž podle záběrů zastavil, kde neměl.

Útok na číšníka: policie nejprve omylem zadržela Izraelce, do hotelu pro ně přišla zásahová jednotka

Číst článek

To už je na místě posila, další strážníci s dodávkou. Čtyři z nich muže povalili na zem, zaklekli, spoutali a odvlekli do dodávky. Když v ní leží natlačený pod stolkem, strážnice ho spoutaného uhodí pěstí a přidá vulgární komentář.

Sestříhané video bez začátku?

Mluvčí pražské městské policie Jan Čihák Radiožurnálu řekl, že nemůže vyloučit, že video není sestříhané. Upozornil také na to, že mu chybí začátek.

„Strážníci pražské městské policie před více než rokem prováděli kontrolní činnost, přičemž zajistili osobu, která sedí ve vozidle, které stálo v zóně zákazu zastavení. Hlídka muže vyzvala opakovaně k předložení dokladu totožnosti, toho muž odmítl i přes několikanásobné výzvy uposlechnout a to i s výstrahou, že bude předveden na Policii ČR za použití donucovacích prostředků,“ vysvětllil mluvčí.

Číahák doplnil, že muž se v automobilu uzamknul a vystoupil až když se na místo dostavila neznámá žena s malým dítětem. „Strážníci následně muže předvedli i za použití donucovacích prostředků. Muž se po celou dobu choval agresivně, dokonce kopl do služebního vozidla. Vzhledem k tomu, že při prohlídce, zda nemá zbraň, byly nalezeny doklady totožnosti, bylo od dalšího předvedení na Policii ČR upuštěno.“

Video se objevilo v pondělí na facebookových stránkách Spolku Šalamoun, který se zabývá podobnými případy. Sám spolek upozorňuje, že ten záznam je z března minulého roku a autor videa, jehož jméno zatím není známo, se ho údajně bál zveřejnit proto, že mu ho kvůli zpřísněným podmínkám o násilném obsahu serveru YouTube stáhne.

Místopředseda Spolku Šalamoun Václav Peričevič, který ten zásah taky okomentoval jako neadekvátní, Radiožurnálu potvrdil, že se na případ ptal strážníků. Ti mu sdělili, že původním důvodem toho zásahu bylo porušení zákazu zastavení, pak neuposlechnutí výzvy městské policie a neprokázání totožnosti. Ani tyto informace však zatím strážníci nepotvrdili.

Kristýna Nevanová, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme