Městské státní zastupitelství: Babiš a Vojtěch nemohou za nárůst nakažených na podzim

Premiér Andrej Babiš (ANO) a exministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nemohou za podzimní nárůst počtu nakažených koronavirem. Městské státní zastupitelství v Praze potvrdilo dřívější rozhodnutí státních zástupců z Prahy 1 a ukončilo prošetřování prvního z trestních oznámení, jež podal advokát Petr Němec. Žalobkyně Táňa Dočekalová podle serveru Seznam Zprávy například uvedla, že není možné zahájit trestní řízení jen na základě spekulací.

Praha (Aktualizováno: 23:39 9. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na snímku s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a epidemiologem Romanem Prymulou | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Právník podal trestní oznámení poté, co v Česku nastala druhá vlna pandemie koronaviru a počty nakažených se dostávaly i nad 15 tisíc denně.

Vládní politici se podle něj mohli dopustit maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti či vydírání. Stát podle Petra Němce v podzimní vlně koronaviru dostatečně nezajistil testování, hledání kontaktů nakažených a včas nenařídil potřebná opatření.

„Trestní řízení není možné zahájit jen na základě přesvědčení podatele či dalších osob, že příslušná opatření v boji proti pandemii měla být zavedena dříve či měla být razantnější, neboť se jedná o rozhodnutí čistě politická, nepodléhající nějakému automatickému režimu přezkumu ze strany orgánů činných v trestním řízení,“ napsala ovšem státní zástupkyně Táňa Dočekalová v závěru dokumentu, který má server Seznam Zprávy k dispozici.

Co bude po třech týdnech lockdownu? Rozvolňovat se podle Babiše nebude, žádné další plány nezmínil

Číst článek

Zároveň uvedla, že se v oznámení objevily spekulace, jako například to, že se se zavedením opatření čekalo kvůli „maximalizaci volebního zisku“.

Potvrdila rozhodnutí svého kolegy Zdeňka Michory z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, u kterého už dříve oznámení neuspělo.

Premiér Andrej Babiš a další podle něj nebyli trestně odpovědní, „a to ani v rovině nedbalostního zavinění“. O odložení případu informoval server Neovlivni.cz.

Němcův podnět

Advokát Němec nicméně v podnětu pro Městské státní zastupitelství napsal, že šetření nebylo důkladné. Nesouhlasil třeba právě s tím, že vláda nemůže za podzimní vysoká čísla nakažených a mrtvých.

„Včasnost opatření by nesporně přinesla menší počet mrtvých, přičemž státní zástupce byl povinen posoudit, zda rozhodující subjekty měly potřebné informace,“ uvedl.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme