Soud zrušil nařízení o nošení roušek v budovách a venku v obcích. Ministerstvo podnikne právní kroky

Městský soud v Praze v pátek zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, které zakazovalo pohyb lidí bez roušky v budovách, ale i na ostatních veřejných místech v zastavěných částech obce. „Mimořádné opatření především zcela postrádá uvedení důvodů, pro které ministerstvo zpřísnilo dříve zavedená opatření a přistoupilo ke stanovení povinnosti nošení roušek i ve venkovních prostorech,“ stojí v tiskové zprávě. Nařízení se ruší k 21. listopadu.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:50 13. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rouška

Nařízení nosit roušku uvnitř budov a v obcích platí od 21. října | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pražský soud reagoval na námitky ohledně nedostatečného odůvodnění zavedeného opatření o nošení roušek uvnitř budov a v zastavěných částech obcí. Takto zpřísněná opatření začala platit 21. října.

Nových případů koronaviru v Česku ve čtvrtek opět ubylo, bylo jich 7874

Číst článek

Soudu odůvodnění nestačilo, protože stejné už ministerstvo použilo při vyhlašování dřívějších opatření. „Nepoukazuje na žádné podklady, na základě nichž nařídilo používání ochranných prostředků dýchacích cest ve významně větším rozsahu a v parametricky odlišném prostředí,“ zdůvodnil předseda soudního senátu Aleš Sabola.

V tiskové zprávě zároveň stojí, že soud v žádném případě nezlehčuje hrozby spojené se šířením onemocnění covid-19. Rozsudek tak není o tom, zda je, či není opatření přiměřené nebo potřebné, poukazuje ale na nedostatečné odůvodnění. 

Další kroky ministerstva

Ministerstvo zdravotnictví zatím rozhodnutí soudu neobdrželo. Považuje ale za podstatné, že soud nezpochybnil jejich pravomoce ani to, že je opatření potřebné a přiměřené. 

Blatný chce prodloužit nouzový stav o 30 dní, skončil by tak těsně před Vánocemi

Číst článek

Soud založil své rozhodnutí výlučně na závěru o nedostatečném odůvodnění přijatých opatření a výjimek z nich. Ministerstvo zdravotnictví učiní v mezičase potřebné právní kroky, aby povinnost nosit ochranný prostředek dýchacích cest platila i nadále, neboť se jedná o významný nástroj boje s epidemií onemocnění covid-19,“ uvedl tiskový mluvčí Kryštof Berka pro Radiožurnál. 

Dodal zároveň, že ministerstvo zváží, zda nepodá proti rozhodnutí kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odpoledne uvedl, že epidemiologická skupina resortu má dost času, aby do 21. listopadu podala potřebné důkazy a zareagovala. „Nemělo by být naším záměrem ustoupit od nošení ochranných pomůcek,“ řekl.

Ústavní právník Jan Wintr pro server iROZHLAS.cz uvedl, že stížnost by u správního soudu mohla mít šanci na úspěch, ale on se ztotožňuje se závěry nového rozsudku. „Přikláním se k argumentaci Městského soudu v Praze. Myslím si, že to ministerstvo zdravotnictví dělá dlouhodobě špatně,“ uvedl. 

Mimořádné opatření se ruší k 21. listopadu. Soud v čele se Sabolou tak poskytl ministerstvu zdravotnictví čas, aby chyby napravilo. Soud tedy poskytl ministerstvu dostatečný časový prostor, aby, shledá-li pro to dostatek důvodů, obdobné opatření opětovně přijalo a zohlednilo v něm všechny výtky zdejšího soudu,“ napsal.

Wintr si myslí, že nejenom napadené opatření ministerstva je špatně odůvodněné. I další opatření ministerstva zdravotnictví mají nedostatečnou argumentaci. Naprostá většina opatření ale platí na základě krizových opatření vlády. O těch sice nikde není napsáno, že mají být odůvodněná, ale já si myslím, že by tak mělo být,“ řekl. 

Městský soud se zabýval i námitkou, že vyhlášení tohoto opatření nebylo v kompetencích ministerstva zdravotnictví. Tuto stížnost ale odmítl. „Tato pravomoc ministerstva není dotčena ani vyhlášením nouzového stavu,“ odůvodnil soudce. 

Napadené vládní nařízení stanovilo, že lidé musí nosit roušky ve všech budovách mimo své bydliště, v prostředcích hromadné dopravy, na nástupištích nebo v autech. Roušky musí lidé nosit i na veřejných místech v zastavěném území obce, pokud mají mezi sebou vzdálenost menší než 2 metry.

vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme