Městský soud v Praze začne projednávat žalobu Ostravy na stát kvůli smogu
Po více než třech letech čekání dnes začne Městský soud v Praze rozplétat neobvyklý spor. Město Ostrava žaluje Českou republiku kvůli smogu. Ostravský magistrát tvrdí, že stát se nesnaží situaci změnit k lepšímu.
„Ostravsko není Asie, která ho nezajímá. Jsem přesvědčen, a mohu to doložit, že vláda nečiní dostatečné kroky, takže důvod k žalobě trvá,“ říká ostravský primátor Petr Kainar z ČSSD.
Stát podle něj nemůže posílat pouze desítky milionů na výměnu kotlů, když má podle jeho slov miliardy. Kvůli smogu trpí spousta lidí.
O žalobě Ostravy na stát mluvil v Ranním interview primátor Petr Kajnar a mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík
„Zlepšit životní prostředí znamená součinnost vládních orgánů, jak ministerstva dopravy, životního prostředí, tak také ministerstva zahraničí, které musí projednávat vliv sousedního Polska, který je velmi významný, možná nejvýznamnější. Tohle všechno jsou věci, které město dělat nemůže,“ řekl ostravský primátor ve vysílání Radiožurnálu.
Kajnarovi se například nelíbí zvažovaný přesun více než tří miliard korun z Operačního programu Životní prostředí do Operačního programu Doprava. „To je podle mě nevídané,“ poznamenal.
Jakub Unucka z ODS, místostarosta ze sousedních Klimkovic, kritizuje i to, že stát neumožňuje úřadům kontrolovat, čím lidé doma topí. I to podle něj podkopává boj se zaprášeným vzduchem.
„Říká se, že zdraví je to nejdražší, co máme, a přesto ho nemůžeme chránit tím, že bychom hříšníka navštívili,“ nechal se slyšet Unucka.
Naopak ministerstvo životního prostředí tvrdí, že se ovzduší na Ostravsku zlepšuje. Argumentuje projekty jako jsou kotlíkové dotace, odprášení hutí nebo jednání s polskou stranou. Jan Kůžel z odboru ochrany ovzduší už dříve řekl, že problém není černobílý a vina je i na straně Ostravy.
„Žaloba z našeho pohledu není relevantní a není pro ni důvod. Byla to pouze součást politického boje před volbami 2010. Ministerstvo životního prostředí dlouhodobě pracuje pro Moravskoslezský kraj, aby se tam lépe dýchalo,“ hájí úřad mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.
„Pan ministr v létě dotáhl do konce jednání s Bruselem, ve kterém zajistil 1,1 miliardy na odprášení aglomerací v Třineckých železárnách, v ArcellorMittal. Co se týče kotlíkových dotací, tam už občané Moravskoslezského kraje mohli získat 160 milionů korun na výměnu starých neekologických kotlů za nové. V současné době běží čtvrtá výzva na podávání žádostí o dotace,“ argumentuje mluvčí MŽP.
Městský soud nejprve smogovou žalobu smetl ze stolu, ale Nejvyšší správní soud ji vrátil zpátky do hry. Pokud stát prohraje, je možné, že se otevře cesta k vyplácení náhrad za zdravotní postižení jednotlivých obyvatel.