Metan ohrožuje centrum Orlové

Havarijní stav platí kvůli úniku výbušného metanu v centru Orlové na Karvinsku. Ze starého důlního díla přímo pod náměstím se totiž v pátek začaly uvolňovat nebezpečně vysoké koncentrace plynu. Pracovníci Ostravsko-karvinských dolů je zaregistrovali v orlovské kanalizaci během průzkumných prací. Policie na několik hodin dokonce přístup na náměstí zcela uzavřela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důlní štola | Foto: Hornické muzeum Příbram

Podle mluvčího důlní společnosti Radka Chalupy už pracovníci OKD zajistili odvětrání kanalizační sítě a provedli několik vrtů, kterými se plyn odčerpává. "Během víkendu se situace v Orlové výrazně zlepšila. Na dvou místech však koncentrace metanu ještě stále překračuje kritickou mez. Na vyřešení problému se usilovně pracuje," řekl Českému rozhlasu Radek Chalupa.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Chalupa o úniku metanu

Starosta Bohumír Bobák říká, že nebezpečí výbuchu se stále snižuje. "To nebezpečí tady je, ale jsou tam otevřené kanály, kde se co hodinu měří koncentrace." Během posledních deseti let je to podle něj poprvé, co v Orlové podobnou událost zaznamenali.

Havarijní stav tam bude odvolán poté, co koncentrace plynu klesne pod hladinu nebezpečí výbuchu.

Naděžda Hávová, Ivana Šuláková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme