Metanol v Česku zabíjel i dřív, za většinu otrav ale může etylalkohol

Aféra s otravami metylalkoholem dál ovládá Českou republiku, stále ještě platí částečná prohibice, kvůli které se nesmí prodávat tvrdý alkohol nad 20 procent. Otravy metanolem však představují jen zlomek případů smrtelných otrav alkoholem obecně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víno (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Z údajů Ústavu zdravotnických informací vyplývá, že v minulých třech letech, tedy od roku 2009, zemřeli na otravu metylalkoholem každý rok tři lidé. Oproti tomu ve třech letech předtím, tedy mezi roky 2006 a 2008, zemřel vždy jen jeden člověk.

Primář adiktologické kliniky z pražské Všeobecné fakultní nemocnice Petr Popov však upozorňuje, že jde jen o malou odchylku a ve srovnání s etanolem je počet obětí velmi nízký.

Přehrát

00:00 / 00:00

herget

„Ty počty otrav metylalkoholem, nebo metanolem, chcete-li, tvoří jedno procento z těch celkových počtů smrtelně končících otrav alkoholem obecně. To znamená, že většina z nich jde na vrub etylalkoholu, toho alkoholu, který dneska bývá označován dokonce některými politiky jako bezpečný alkohol, což zní poněkud absurdně,“ řekl Popov.

V důsledku otravy alkoholem umírá každý rok zhruba 350 lidí, přičemž toto číslo je zhruba stejné už od roku 2006. Lidí, kteří museli být kvůli otravě alkoholem léčeni v nemocnici, dokonce rok od roku ubývá. Loni jich bylo 714, tedy nejmíň za posledních deset let.

S nynější částečnou prohibicí se špatně vyrovnávají mnozí lidé závislí na alkoholu, lékaři už řeší případy abstinenčních příznaků. Lidé zvyklí na velký příjem tvrdého alkoholu ho prý většinou nahrazují pivem. U těch, kteří mají vysokou toleranci, to ale příliš nepomáhá.

Primář kliniky adiktologie Petr Popov popisuje jeden aktuální případ: „Byl tu třeba pacient, který denně vypije dva litry destilátu, tak to těžko nahradí nějakým jiným alkoholickým nápojem, který má nižší objem etylalkoholu. Toho pacienta jsme přijali k detoxifikační léčbě, to je způsob léčby, kterým medikamentózně tlumíme ty příznaky, které se dostavují v rámci abstinenčního syndromu.“

Česká republika patří k zemím s nejvyšší spotřebou alkoholu, a to nejen v evropském, ale i ve světovém měřítku. A tento trend se zatím nemění. Lékaři z Centra léčby závislostí doufají, že současná situace bude fungovat i jako varování pro konzumenty alkoholu nejnižší kvality, protože ti jsou různými pančovanými destiláty zkrátka ohroženi nejvíc.

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme