Metanol zřejmě obsahovala i láhev s údajně čistým lihem z kamenného obchodu

Ani zákaz prodeje tvrdého alkoholu nezabránil dalším otravám metanolem. Lidé totiž často pijí to, co si koupili ještě před částečnou prohibicí. Pochybnosti u nich nevyvolají ani neokolkované lahve z hloubi skladovacích prostor prodejny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V nemocnici ošetřují muže, který se otrávil metylalkoholem | Zdroj: ČTK

Třiasedmdesátiletý Jaroslav si chtěl ochutit čaj rumem a málem oslepl. Radiožurnálu popsal, že si koupil láhev, ve které měl být líh. Sám si z něho vyrobil rum a skončil v péči lékařů havířovské nemocnice.

Vše začalo téměř nevinně – vydal se do Českého Těšína, kde v jednom z obchůdků nakupoval alkohol.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh pana Jaroslava zaznamenala v Havířově Andrea Čánová

„Prostě jsem koupil špatný líh a udělal jsem si z toho rum. Ten rum jsem si dával do čaje a šlo to rychle. V obchodě v Českém Těšíně pro to musel někam jít, měli to někde uskladněné. Bylo to uzavřené, ale kolek tam nebyl. Odkud oni to dovezli, nevím,“ vypráví a dodává, že si lidé mají dát velký pozor.

Pana Jaroslava už v nemocnici navštívili policisté. „V Těšíně to vyšetřují, ptali se, jestli to je ten pán. Tak jsem jim to na fotce potvrdil a říkali, že jeden už je zavřený.“

Primář interny havířovské nemocnice Ján Ürge ukazuje dialyzační přístroj, který teď hojně využívají. Dva pacienty včetně pana Jaroslava už podle něho brzy přeloží na běžné oddělení: „Pacienti jsou v klinicky stabilizovaném stavu. Doufejme, že nebudou mít další následky.“

Další dva pacienti ale stále svůj boj se smrtící lihovinou nevyhráli. „Oba jsou na umělé plicní ventilaci a jejich stav je opravdu velmi vážný. Vyskytují se poruchy vědomí, u jednoho pacienta je až částečné kóma, takže ta prognóza je velmi špatná,“ potvrzuje náměstek ředitele Jaroslav Lux.

Domácí popíjení alkoholu neznámého původu | Foto: Lucie Maňourová

Dnešek přinesl další dvě otravy metanolem. Třiapadesátiletý muž je v péči lékařů frýdecko-místecké nemocnice, dvaašedesátiletý pacient přiotrávený metanolem leží v nemocnici v Boskovicích.

Podle oficiálních informací zemřelo na otravu metanolem v České republice za poslední týdny 23 lidí.

Stále trvá částečná prohibice, kterou vláda prodlouží nejméně do konce příštího týdne. Do té doby má Státní tiskárna cenin vyrobit nové kolky, které získá jenom prověřený a zdravotně nezávadný alkohol. Zásoby ve skladech teď čekají rozsáhlé kontroly.

Prohibice potrvá zřejmě ještě týden, ministři se shodli na nových kolcích i 'rodných listech'

Číst článek

Včera vyzvala Evropská komise Českou republiku, aby kvůli sérii otrav jedovatým metylem úplně zakázala vývoz tvrdého alkoholu. České lihoviny se teď nedostanou do Polska a na Slovensko.

Zákaz exportu alkoholu pošramotí pověst poctivých likérek, namítá Becherovka

Číst článek

Andrea Čánová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme