Meteorologové a hygienici varují před tropickým vedrem

Tropické teploty v těchto dnech zasáhly Českou republiku. Dnes by rtuť teploměru měla vystoupat až na 31, zítra dokonce až na 33 stupňů. Podle varování meteorologů by se lidé měli chránit před přímými slunečními paprsky, zejména v poledních hodinách. Hlavní hygienik České republiky Michael Vít upozorňuje na dodržování pitného režimu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koupání a plavání | Foto: Jan Rosenauer

Děti do 20 kilogramů by měly zvýšit konzumaci nápojů na 1,5 až 2 litry denně. Starší děti a dospělí musejí vypít až 3 litry denně. Nejlepší jsou nealkoholické nápoje, méně sladké a bez kofeinu. Měly by se kombinovat s minerálními vodami. Při onemocnění zažívacího traktu by lidé měli pít raději neperlivé vody.

Důležité také je omezit tělesnou zátěž, která je spojena se ztrátou tekutin a se zvýšením vnitřní teploty. Hygienici také důrazně doporučují nepobývat na přímém slunci v poledních hodinách a nenechávat děti v autech na parkovištích nebo v kočárku.

Podle výstrahy meteorologů je nutné omezit pobyt venku mezi 11. až 15. hodinou. Děti by neměly být na slunci vůbec. Důvodem je výrazné zeslabení ozónové vrstvy a výrazné zvýšení intenzity biologicky aktivního ultrafialového slunečního záření.

Fotocitlivé osoby musejí používat ochranné prostředky s UV ochranným faktorem minimálně 8 až 12. Upozornění ČHMÚ platí do sobotní 18. hodiny. Jak bude v dalších dnech se dozvíte z naší stránky Počasí.

Tropické teploty panují také ve Francii

Francii zasáhla vlna veder, která mnohým připomínají dramatické léto roku 2003. V souvislosti s tím přistupuje francouzské ministerstvo zdravotnictví k opatřením na ochranu především starších osob proti těmto klimatickým podmínkám. Ve čtyřech jihofrancouzských departmánech byl v souvislosti s vlnou veder vyhlášen 3. stupeň pohotovosti ze čtyř.

osvěžení pod Eiffelovou věží | Foto: ČTK/EPA

Podle předpovědi dnešek ani zítřek nepřinese ochlazení. Francouzský meteorologický ústav však tuto vlnu veder považuje za mnohem méně ničivou než v srpnu 2003. Tehdy v zemi zahynulo na 15 000 osob.

Od středy vyzývá vláda obyvatelstvo k zvýšené bedlivosti vůči osamělým a zranitelnějším lidem. Lidé by měli brát ohledy především na deset miliónů starších občanů.

Veronika Uhlířová-Lefrancois, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme