Meteorologové opět varují před bouřkami. Ty už způsobily škody za stovky milionů

Déšť a kroupy v posledních dnech v Česku způsobily škody za stovky milionů a počasí by podle meteorologů mohlo dělat problémy i dnes. Varování ČHMÚ před bouřkami se týká většiny území České republiky a platí od dnešního odpoledne až do pozdních večerních hodin. Meteorologové mimo jiné upozorňují, že by déšť mohl místy prudce zvednout hladinu některých menších a středních řek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počasí, mraky, bouřka, déšť | Foto: Michaela Vydrová

Meteorologové upozorňují, že místy hrozí silné bouřky doprovázené přívalovými dešti, kroupami a silným větrem. Na menších a středních tocích by mohlo docházet k rychlému vzedmutí hladin a dosažení nižších stupňů povodňové aktivity.

„Přesná lokalizace srážek není možná, ale vzhledem k předchozím srážkám, nasycenosti území a vyšší pravděpodobnosti výskytu srážek jsou nejrizikovější oblastí povodí horní Otavy a povodí horní Vltavy,“ píše se ve zprávě na webu ČHMÚ.

Přehrát

00:00 / 00:00

O blížících se bouřkách a škodách, které způsobily ty minulé, mluvil redaktor Jaroslav Gavenda

Varování před bouřkami platí pro většinu území ČR, netýká se jen Jihomoravského a Zlínského kraje.

Počasí s kroupami či přívalovými dešti sužuje Českou republiku už více než týden. Podle informací od pojišťoven jdou škody na majetku do stamilionů korun.

Lidé se na pojišťovny obracejí třeba kvůli poškozeným autům nebo vyplaveným domácnostem. „Živly škodily samozřejmě i zemědělcům, kteří nám zatím nahlásili škody za více než 110 milionů korun,“ uvedla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková, podle níž evidují celkem asi 4000 škod.

Kooperativa prý řeší škody za téměř 90 milionů korun. „Nejvíce škod nám klienti hlásí ze Středočeského kraje, Jihočeského a Královéhradeckého,“ přiblížil mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Stovky lidí se obrátily také na pojišťovnu Allianz. „Jen za minulý týden máme nahlášeno přes 850 pojistných událostí způsobených bouřkami a krupobitím. Přes 500 škod se týká privátního majetkového pojištění a téměř 300 dalších jsou události kryté autopojistěním, téměř třetina pojistných událostí se týká Středočeského kraje,“ uvedla za pojišťovnu specialistka komunikace Jana Černá.

Výstraha před bouřkami | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme