Meteorologové opět varují před bouřkami

Česko mají znovu zasáhnout bouřky, které mohou doprovázet přívalové srážky, silný vítr a kroupy. Meteorologové očekávají i trvalejší déšť, který může výrazně zvednout hladiny zejména menších toků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blesk | Foto: Marek Pecka

Předpokládá se dosažení třetího stupně povodňové aktivity v povodí horní Malše, na ostatních tocích zasažených srážkami pak během středy dosažení prvního, případně druhého povodňového stupně.

Výstraha meteorologů před bouřkami platí od úterní 17. hodiny do středy 22:00 pro Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a Vysočinu. Pro tyto kraje platí od dnešních 21:00 do středečních 08:00 i výstraha na silný trvalý déšť.

Srážky zasáhnout zejména oblast Novohradských hor, Šumavy, Českomoravské vrchoviny, Orlických hor a Jeseníků. Přečtěte si podrobnou předpověď počasí, kterou pro vás připravujeme každý den z údajů od Českého hydrometeorologického ústavu.

Lidé na Děčínsku a Českolipsku se stále vzpamatovávají ze sobotních bleskových povodní. Například v Benešově nad Ploučnicí voda zasáhla 65 domů a postihla na tři stovky obyvatel města. Policie tam také pátrá po čtyřicetileté ženě, která je od soboty nezvěstná.

Mezitím v Novém Oldřichově intenzivně pracují na vyčištění říčky Bystré. Tu v sobotu při bleskové povodni zatarasily kameny. Povodí Ohře nasadilo do čištění zaneseného koryta těžkou techniku. Původně plánovali odklízecí práce zahájit dnes, s ohledem ale na hrozbu dalších dešťů je museli uspíšit. Hrozilo, že při dalších deštích by mohla být katastrofa ještě větší. Jen na krajských komunikacích v oblasti Nového Oldřichova napáchala blesková povodeň škody kolem 20 milionů korun.

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD) vyhlásila na Děčínsku kvůli záplavám stav nebezpečí. Škody na majetku místních obyvatel jsou totiž tak velké, že by je obce v součinnosti s krajem nezvládly zlikvidovat vlastními silami.

Protipovodňová opatření pomalu ruší Praha. Při průtoku kolem osmi set metrů krychlových za sekundu nechal magistrát zavřít protipovodňová vrata u hotelu Four Seasons, průchod k Divadelní ulici a většinu náplavek. Až hladina klesne o dalších čtyřicet jednotek, otevřou se také protipovodňová vrata na Čertovce.

Na likvidaci škod způsobených nedávnými povodněmi by do Česka mohly z Evropy přijít 3 až 4 miliardy korun. Po bruselském jednání ministrů financí zemí Evropské unie to prohlásil šéf české státní pokladny Eduard Janota. Upřesnil, že peníze od Evropské investiční banky by mohly dorazit během srpna.

Přečtěte si také:
Pátrání po ženě z Benešova nad Ploučnicí pokračuje
Česku dál hrozí bleskové povodně
V Komušíně u Horažďovic hrozí protržení hráze rybníka
Na Semilsku zahynul muž při záchraně tonoucích vnoučat
Kvůli povodním přijde státní rozpočet o miliardy korun
V obcích, které v sobotu zasáhla blesková povodeň, pokračuje úklid a sčítání škod
Na Žďársku našli čtrnáctou oběť povodní
Bouřky a přívalové deště stále sužují republiku
Pro lidi postižené povodněmi vydalo ministerstvo práce informační letáky
Přívalové lijáky potrápily Příbramsko, Vysočinu i Novojičínsko
Povodněmi zasažený Olomoucký kraj žádá o další peníze
Klienti pojišťoven nahlásili povodňové škody za miliardu korun
Vláda chce podpořit lepší protipovodňovou ochranu
V části Jihočeského kraje je vyhlášen stav nebezpečí
Povodně si vyžádaly už třináct obětí
S odklízením následků povodní pomáhají vojáci
Třetí nejhorší povodně, vláda slíbila peníze

Milan Kopp, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme