Podle meteorologů bude příští týden nadprůměrné teplo. Naměřit bychom mohli až deset stupňů

Po příštím nadprůměrně teplém týdnu se ochladí, pak znovu oteplí. V příštím týdnu meteorologové očekávají přes den v průměru až kolem deseti stupňů Celsia. Deště a sněžení proti srážkově bohatým předchozím týdnům ubude. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pozdní letní odpoledne

Meteorologové příští týden očekávají přes den v průměru až kolem deseti stupňů Celsia (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jako celek mají být příští čtyři týdny teplotně i srážkově průměrné. „První týden předpovědi bude teplotně nadprůměrný, další tři týdny by měly být průměrné,“ uvedl ČHMÚ. Týdenní průměr nejvyšších denních teplot meteorologové předpokládají ve druhém týdnu kolem osmi stupňů Celsia, ve třetím a čtvrtém týdnu kolem 13 stupňů.

„Po převážně srážkově nadprůměrných několika minulých týdnech očekáváme postupně průměrné, popřípadě až podprůměrné srážky,“ uvedl ČHMÚ. Průměrný úhrn srážek pro období mezi 9. březnem a 5. dubnem je 42 milimetrů.

Letošní zima trhala rekordy. Podle meteorologů byla nejteplejší za posledních 40 let

Číst článek

Deště a sněhu podle záznamů vedených od roku 1951 spadlo zatím nejvíc v roce 1992, kdy meteorologové naměřili 82 milimetrů. Nejméně to bylo v roce 1953 s úhrnem 11 litrů na metr čtvereční.

Dlouhodobá průměrná teplota pro období následujících čtyř týdnů je 5,1 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 2013, kdy průměr činil minus 1,3 stupně Celsia. Zatím nejvyšší průměr 8,7 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1974.

Měsíční výhled vyjadřuje podle ČHMÚ celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek je zhruba 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro daná období.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme