Meteorologové vyhlásili smogovou situaci ve třech krajích. Důvodem je vysoká koncentrace ozonu

Meteorologové ve středu podvečer vyhlásili ve Středočeském kraji smogovou situaci kvůli vysoké koncentraci přízemního ozonu v ovzduší. Pokles čekají až s ochlazením v noci. Děti, starší lidé a pacienti s chronickými dýchacími problémy by se měli vyhýbat zvýšené fyzické zátěži, uvedl Český hydrometeorologický ústav. Už odpoledne ústav vyhlásil smogovou situaci v Ústeckém kraji a v podvečer i v kraji Libereckém.

Kladno (Aktualizováno: 21:49 26. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smogová situace

Přízemní ozon vzniká v ovzduší reakcí uhlovodíků a oxidů dusíku při intenzivním slunečním záření. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na mladoboleslavské měřicí stanici byla překročena prahová hodnota 180 mikrogramů na metr krychlový. Pokles koncentrace přízemního ozonu pod prahovou hodnotu předpokládají meteorologové nejpozději ve středu ve 23.00.

„Překročení informativní prahové hodnoty a trvání smogové situace se zítra (ve čtvrtek) nepředpokládá,“ informoval Český hydrometeorologický ústav.

Přízemní ozon vzniká v ovzduší reakcí uhlovodíků a oxidů dusíku při intenzivním slunečním záření. Působí především na plicní tkáň a sliznice. Při vyšší koncentraci v ovzduší a delším působení troposférického ozonu mohou lidé pociťovat pálení očí a nosu, nucení ke kašli, bolest hlavy a pocit tlaku na hrudi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme