Meteorologové varují: hladiny řek budou stoupat

Meteorologové varují před zvedáním hladin řek i lokálními povodněmi. Příchod jarního počasí totiž přinesl oteplení, zvýšené množství srážek a tání sněhu. Voda v tocích v některých krajích po celý den stoupala. Na Úslavě a Klabavě platí druhý stupeň povodňové aktivity, ve východních Čechách voda místy vytopila sklepy a zahrady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozvodněná řeka | Foto: Filip Víšek

Výstraha na rozvodnění toků platí od půlnoci z neděle na pondělí do úterních 18 hodin pro kraje Plzeňský, Jihočeský, Královéhradecký, Vysočinu a Moravskoslezský. Povodně zatím meteorologové očekávají jen v kraji Královéhradeckém, kde by mohly nastat v pondělí nebo v úterý.

Vodohospodáři proto pozorně sledují vzestup hladin řek na východě Čech. První stupeň povodňové aktivity vyhlásili na řece Doubravě ve Žlebech. Podle Václava Jiráska z Povodí Labe se dá očekávat dosažení dalších stupňů povodňové aktivity. V následujících hodinách by ale situace neměla být nijak dramatická.

"Téměř k prvnímu stupni se to blíží na dvou dalších profilech, na Novohradce v Uhřeticích a na Mrlině ve Vestci. Na všech tocích, zejména středních poloh, je postupný trvalý vzestup," potvrzuje Jirsák a dodává, že déšť zvedne pravděpodobně hladiny ještě více: "Pozvolný trvalý vzestup hladin na vodních tocích může být zesílen v ranních hodinách, to znamená, že ten déšť posílí odtok z polí a vyskytne se pravděpodobně více prvních stupňů povodňové aktivity, možná na některých se budeme blížit k druhému stupni povodňové aktivity, což znamená pohotovost."

Hladiny řek začaly stoupat také v Moravskoslezském kraji. Na několika místech už byl vyhlášen první stupeň povodňové aktivity. Stav bdělosti vodohospodáři vyhlásili na řece Odře v Bartošovicích na Novojičínsku a v Ostravě-Svinově, Hvozdnici v Oticích na Opavsku a také na Stonávce v Hradišti na Karvinsku. Během následujících dvou dnů navíc mohou hladiny dosáhnout i druhého a třetího povodňového stupně.

Marie Matúšů, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme