Meteorologové varují před dalším rozlitím menších toků

Intenzivní deště a bouřky by mohly o víkendu rozvodnit některé moravské toky. Hladiny řek by tak mohly místy překročit i 3. stupeň povodňové aktivity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyklízení a sušení nábytku | Foto: Tomáš Adamec

Při krátkodobém rozvodnění malých toků a potoků může voda zatopit sklepy, garáže nebo níže položené byty.

„Dnes dopoledne vydal Český hydrometeorologický ústav předpovědní výstražnou informaci na intenzivní srážky s platností od 11. hodiny do nedělního pozdního večera,“ oznámil meteorolog Pavel Šimandl. „Pro kraj Jihomoravský - okres Hodonín a pro kraje Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský,“ upřesnil.

Hrozí další sesuvy

Hladiny rozvodněných řek však zatím stále klesají - druhý povodňový stupeň hlásí už jen Morava ve Strážnici a Lanžhotě a Bělá v Mikulovicích. Na víc než dvaceti místech severní Moravy se ale sesouvají podmáčené svahy.

Problémy jsou hlavně na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. V okolí řek jsou také stále velké rozlivy. Nejhorší situace je v Rohatci. Tam jezero dosahuje stále až k obci.

Voda vylitá do polí a zahrad přitom může vysychat ještě mnoho dní až týdnů. Podle hygieniků může být lidem nebezpečná.
Čtyři moravští hejtmani v pátek v Olomouci předložili ministrům výzvu s kroky k řešení současných záplav a protipovodňové ochrany. Žádají například legislativní změny, které povedou ke zjednodušení a zrychlení výstavby protipovodňových děl.

Pro tři kraje postižené současnými záplavami půjde z vládní rezervy na řešení krizových situací celkem 55 milionů korun. Rozhodl o tom ministr financí Eduard Janota. 15 milionů získá Olomoucký kraj a po 20 milionech dostanou Zlínský a Moravskoslezský kraj. Stejné množství peněz by měly poskytnout i krajské pokladny.

Povodní postižené kraje požádají Evropskou unii o peníze na odstraňování škod. Podle prvních odhadů by mohly jen v Moravskoslezském kraji dosáhnout 1,5 miliardy korun. Hejtman Jaroslav Palas chce projednat možnost pomoci s předsedou Evropského Parlamentu Jerzym Buzkem, který návštíví postižené lokality regionu.

Vlna dorazila k Varšavě

Počet obětí polských záplav stoupl na 12. Do Varšavy navíc dorazila kulminační vlna. Protipovodňové valy ale zatím náporu vody odolávají. Mluvčí tamních hasičů řekl, že Visla dnes v metropoli dosáhla úrovně 778 centimetrů.

Varšava je připravená maximálně na 8metrovou hladinu. Nečeká se ale, že by hladina řeky měla ještě nějak dramaticky stoupat. Polští meteorologové na víkend hlásí teplé počasí s občasnými bouřkami.

Milan Kopp, Martin Drtina, Marika Táborská, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme