Meteorologové varují před dalšími vydatnými dešti

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před vydatnými dešti. Místy má spadnout až padesát litrů vody na metr čtvereční. Hrozí tak bleskové povodně. Kvůli bezpečnosti bychom se měli do úterního večera vyvarovat koupání v řekách nebo jejich sjíždění na lodích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přívalový déšť

Přívalový déšť | Foto: Fotobanka stock.xchng

"Výstraha platí od pondělí 3. srpna od 20 hodin do úterý 4. srpna do osmnácti hodin. Povodňová bdělost platí pro kraj Vysočina, povodňová pohotovost a výstražná informace na silný déšť platí pro Jihočeský kraj," řekla Radiožurnálu hydrometeoroložka Milada Šandová.

Noc dala meteorologům za pravdu například v Jihočeském kraji. Na druhém povodňovém stupni se ocitl Zlatý potok v Hracholuskách na Prachaticku. Jeho hladina se výrazně zvedla po třetí hodině ranní. Podle infomrací Povodí Vltavy stoupla i Blanice. Má na dvou místech první stupeň povodňové aktivity - na Blanickém a Podedvorském mlýně. Výrazně se také zvedla hladina Křemežského potoka v Brlohu na Českokrumlovsku.

Počasí potrápilo Česko už v neděli. Republikou se přehnala silná bouřka doprovázená přívalovými srážkami, krupobitím a silným větrem. Největší škody napáchala v jižních a středních Čechách, ale také na Vysočině i jihu Moravy.

Hasiči odstraňovali především polámané stromy, vyjížděli k řadě poškozených střech, které hrozily zřícením, čerpali vodu ze zaplavených sklepů a také pomáhali s odstraňováním potíží na rozvodech elektřiny.

Následky nedělní odpolední bouřky na jihu Čech nejvíce pocítili obyvatelé Strakonicka, Českobudějovicka, Táborska nebo Písecka. Jihočeští hasiči museli až třicetkrát vyjet do terénu.

Jihomoravští hasiči pak zaznamenali přes 150 výjezdů. Nejhorší situace byla na Znojemsku a Brněnsku. Ve Šlapanicích na okrese Brno-venkov dokonce blesk zapálil rozestavěný dům.

Nabízíme ještě aktuální PŘEDPOVĚĎ POČASÍ, kterou připravujeme z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

Přečtěte si také:
Českem se přehnaly silné bouřky, na Benešovsku vyplavily dětský tábor
Po vedrech přijdou bouřky a přívalové deště
Od neděle opět hrozí silné bouřky

Vladan Dokoupil, Alžběta Rákosová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme