Meteorologové varují před horkem a bouřkami

Meteorologové znovu upozorňují na vysoké teploty a bouřky, které může ojediněle provázet krupobití, přívalové srážky a silné nárazy větru. Zítra bude totiž do České republiky proudit velmi teplý vzduch od jihozápadu až jihu. V noci na pondělí pak naše území zasáhne studená fronta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

průtrž mračen v Praze | Zdroj: ČTK

Ve velmi teplém vzduchu očekávají meteorologové v neděli a v pondělí nejvyšší teploty od 29 do 33 stupňů Celsia, v neděli ojediněle i vyšší.

Před frontou se v Čechách místy již v neděli a v oblasti fronty na celém území České republiky v pondělí vyskytovat bouřky, ojediněle doprovázeny krupobitím, přívalovými srážkami a silnými nárazy větru.

"Vzhledem k tomu, že některé z bouřek mohou být velmi intenzivní, lze očekávat i krátkodobé rozvodnění malých toků a zatopení sklepů, garáží i níže položených bytů. To znamená, že se mohou místy vyskytnout i problémy, které byly během bouřek ve středu odpoledne," řekl Stanislav Racko z Českého hydrometeorologického ústavu.

Upozornění na silné bouřky platí od nedělních 15:00 do pondělní půlnoci pro kraje Praha, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Liberecký a Ústecký. Od pondělních 12:00 do půlnoci platí upozornění pro kraje Pardubický, Královéhradecký, Vysočina, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský. Upozornění na vysoké teploty platí od nedělních 10:00 do pondělních 18:00 pro celou ČR.

Odborníci varují před možným přehřátím a dehydratací organismu. Lidé by proto neměli pobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách a neměli by nechávat děti, ale ani zvířata ve stojících automobilech nebo v kočárcích na přímém slunci. Lékaři doporučují omezit tělesnou zátěž, hodně pít a při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky.

Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme