Meteorologové varují před náledím. Chodníky a silnice už namrzají

Až do zítřejšího rána hrozí v celé republice náledí. Meteorologové varují, že zima dnes postupně zasáhne všechny kraje. Ve většině z nich namrzají chodníky a silnice už teď.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náledí, ledovka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Předpokládáme, že vlivem poklesu teploty vzduchu, a to na většině území půjde do večera teplota pod nulu, se očekává výskyt četného náledí. Předpokládáme i tvorbu sněhové pokrývky, většinou od 1 do 5 centimetrů,“ potvrzuje Stanislav Racko z Českého hydrometeorologického ústavu.

Meteorologové doporučují, aby starší nebo méně pohybliví lidé raději nevycházeli ven. Řidiči by zase měli počítat s prodloužením doby jízdy.

„Těch pět centimetrů by to bylo zejména na horách. Čekáme, že začne přece jenom vytvářet náledí, takže potom zejména na těch neošetřených komunikacích přizpůsobit jízdu stavu a povaze vozovky,“ upřesňuje Tomáš Popelka z hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o počasí přinášejí redaktorky Ivana Bernáthová z Liberecka a Olga Štrejbarová z Vysočiny

V Libereckém kraji hustě sněží. V horských oblastech na Jablonecku, Semilsku, v okolí Harrachova a nad Novým Borem v Lužických horách zůstává místy sníh i na chemicky ošetřovaných úsecích.

Podle cestářů mohou být na silnicích zmrazky. V závislosti na vývoji počasí se budou vozovky ve večerních hodinách opět preventivně solit. Řidiči jezdí zatím víceméně opatrně, po pěti menších nehodách v Turnově, Liberci a na Českolipsku zůstaly jen poničené plechy.

Na Vysočině od dopoledne drobně sněží. I když se sníh většinou hned rozpouští, ve výše položených úsecích může zůstávat na silnicích a namrzat. Zatím jsou silnice jen mokré, nekloužou.

Kvůli srážkám je ale snížená dohlednost, na Pelhřimovsku by měli řidiči počítat s mlhami. Teploty se v západní části kraje pohybují kolem nuly, postupně se má ochlazovat. Policisté zatím nemají hlášené žádné nehody.

Předpovědní výstražná informace | Foto: Český hydrometeorologický ústav

Ivana Bernáthová, Olga Štrejbarová, Ondřej Vaňura, krw, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme