Meteorologové varují před orkánem

Českou republiku zasáhl silný vítr s přívaly deště. Nejsilnější vichr vane v Plzeňském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Na Vysočině má místy sílu vichřice a na vrcholku Sněžky bouří orkán. Vítr tam dosahuje v nárazech rychlosti přes 120 kilometrů za hodinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

silný vítr

Podle předpovědí meteorologů se síla větru může v noci stupňovat a bude mít místy až sílu orkánu. Silný nárazový vítr už bičuje území celých východních Čech. Zvyšuje se hladina toků v Krkonoších.

Jak Radiožurnálu řekl meteorolog Arnošt Šír, v noci se dají kromě silného větru čekat také vydatné srážky. "Na noc upozorňujeme pohraniční hory Krušné, Jizerské, Krkonoše a Orlické na vydatné srážky, které mohou dosáhnout až 40 mm, to znamená 40 litrů na metr čtvereční. Ohledně větru máme pro druhou polovinu noci a den výstrahu, že nárazy mohou být 90 až 130 km/hod, a to nejen na horách, ale i v nížinách."

I když je silný vítr v nárazech citelný už dnes, podle mluvčího hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Františka Vaško zatím příliš práce hasičům nepřidělal: "Jeden strom padl u Podsinovic, další u Kotouně, na Klatovsku pak u Hlavňovic spadl strom na telefonní vedení. Mezi Švihovem a Červeným Poříčím spadl kmen na vozovku. V důsledku tam došlo k nehodě tří automobilů, avšak bez zranění."

Hřebeny Krkonoš zasáhla vichřice a intenzivní srážky zvedly hladinu horního Labe na první povodňový stupeň. Vichr na hřebenech hor dosahuje rychlosti až 125 km/hod. Ve vyšších polohách se sice už začíná ochlazovat, na Sněžce už sněží, ale v nižších polohách hor stále intenzivně prší.

Za posledních 24 hodin naměřili na Labské boudě až 64 mm. Má se ochladit a srážky přejít ve sněhové.

Silný nárazový vítr ale bičuje území celých východních Čech. V nížinách Královéhradeckého a Pardubického kraje je západní vítr trochu slabší. Silný déšť zvedl i tam hladiny některých řek. První stupeň vodohospodáři vyhlásili na přehradě Labská v Krkonoších.

Až na druhý povodňový stupeň by mohla stoupnout hladina Jizery. V Libereckém kraji zaznamenaly během dne vzestup hladiny všech toků. Déšť ale naplnil především koryto Jizery a Kamenice. První stupeň povodňové aktivity vpodvečer platil od Jablonce nad Jizerou až po Turnov.

"Vždycky když se objeví nějaká srážka, tak se pokles zastaví, malinko to stoupne. S těmi srážkami, které meteorologové předpovídají, tak se dá očekávat i zvýšení," uvedl dispečer Povodí Labe Zdeněk Novák. Napršet může dalších až 40 litrů vody na čtvereční metr.

Jak vypadá situace na Zdobnici v Orlických horách, nám řekl vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Pavel Řehák: "Vlivem srážek v Orlických horách došlo k vzestupu hladin. V profilu Slatina nad Zdobnicí je dosažen 1. stupeň aktivity."

Silné větrné bouře a vydatné deště trápí velkou část Evropy, zvláště pak severní části kontinentu. Značné škody hlásí zejména Dánsko a sever Německa, vichřice ale řádila i v Rakousku.

Milan Kopp, Eliška Pilařová, Milan Brunclík, Václav Müller Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme