Meteorologové varují před povodněmi v Praze a dalších čtyřech krajích
V Čechách se opět zvedají hladiny řek. Meteorologové varují před povodněmi ve Středočeském, Plzeňském, Jihočeském a Ústeckém kraji a v Praze.
Jednotlivé toky tam mohou dosahovat třetího stupně povodňové aktivity.
„Předpokládáme, že srážkové úhrny dosáhnou na jihozápadě Čech a v Beskydech 10 až 35 milimetrů, v bouřkách na jihu a východě Čech, na Moravě a ve Slezsku spadne ojediněle kolem 40 milimetrů,“ vysvětluje Arnošt Šír z hydrometeorologického ústavu a pokračuje:
„Takže tam, kde se sejdou trvalé srážky a bouřka, to je 50 až 80 milimetrů.“
„Největší vzestupy lze očekávat na tocích v povodí Berounky, Otavy, Lužnice, Horní Vltavy a jejich přítocích,“ upozornil Šír.
Extrémní nebezpečí vyhlásili meteorologové na Klabavě v Hrádku na Rokycansku. Řeka tam po vydatných srážkách rychle stoupla na třetí stupeň. Mezi 13. a 15. hodinou řeka vystoupala do dvojnásobné výšky a zdvojnásobila i průtok. Starosta Hrádku Jaroslav Perlík to tak nevnímá a předpokládá, že až voda z Brd proteče, půjde hladina dolů. Pohotovost ale vyhlásil a spolu s hasiči hladinu řeky bedlivě sleduje.
Na třetí stupeň povodňové aktivity vystoupala také po 19. hodině večerní Radbuza ve Staňkově.
I hladiny dalších toků na Plzeňsku po dopoledních silných deštích stoupají. Místy se dál objevují bouřky a intenzivní srážky. Prudce tak stoupají toky v povodí Klabavy, Úslavy i Mže. Na půl hodiny tak byla uzavřena také dálnice D5 v úseku mezi 100. a 107. kilometrem. Nyní je místo průjezdné obousměrně jedním jízdním pruhem. Policie řídí dopravu a je třeba tam zpomalit.
Prudký déšť zasáhl například Lounsko, hasiči čerpají vodu v Lubenci, Žatci a Podbořanech.
Kvůli silným bouřkám a přívalovým dešťům vyjížděli hasiči hlavně na Jesenicku, Šumpersku a Olomoucku k zatopeným sklepům. Na řece Moravě na Šumpersku platí extrémní stupeň povodňového ohrožení.
Prudký přívalový déšť zasáhl odpoledne také Karlovarský kraj, především region Chebska a Sokolovska. Voda tam vytopila několik domů, ve městech zaplavovala ulice a silnice. Nejsilnější déšť trval sice jen hodinu, ale za tui chvíli způsobil mnoho nepříjemností na zhruba 20 místech kraje. Hasiči zejména čerpali vodu ze sklepů a čerpali zábrany, aby se voda nedostala do domů. Odrava na Chebsku dosáhla 2. stupně povodňové aktivity. Voda ale již po 18. hodině začala opadávat.
I v noci hrozí rozvodnění některých menších řek. Podle aktuálních údajů meteorologů očekáváme zhoršení situace hlavně v Novohradských horách a jejich podhůří. Černá a Malše nad Římovem s velkou pravděpodobností přesáhne třetí stupeň povodňové aktivity. Maximální hladiny by ale měly být nižší než před týdnem.
Výrazněji mohou stoupat také potoky v celém jihovýchodním cípu povodí horní Vltavy hlavně v okolí Českých Budějovic, Českého Krumlova, Nových Hradů a Třeboně. Malé toky budou kulminovat v druhé polovině noci nebo nad ránem.
V Praze na Vltavě už neplatí stav ohrožení. Řeka je podle Hudečka připravena i na další vodu
Číst článek
Povodňové škody na majetku vodohospodářů v celé republice jsou přes dvě miliardy korun. Oznámil to ministr zemědělství z ODS Petr Bendl. Zatím to ale nejsou konečná čísla, velká voda ještě neopadla. Nejhorší je to podle Bendla v povodí Labe, kde jdou odhady škod k jedné miliardě korun. Druhé nejvíce zasažené je okolí Vltavy.
Dosavadní povodně v Česku způsobily škody za desítky miliard korun. A další až miliardu korun může stát náprava škody, kterou způsobila půda sesunutá na rozestavěnou dálnici D8 u Litochovic na Litoměřicku. Okolo pěti set tisíc metrů krychlových se tam sesunulo v noci ze čtvrtku na pátek.
Stát má připravené další dvě miliardy korun na likvidaci povodňových škod. Půjdou z kapitoly státního dluhu. Celkově tak je k dispozici už přes sedm a čtvrt miliardy.
Praha odvolala stav ohrožení, který ale dál platí na Labi v Děčíně a v Ústí nad Labem, na Lužnici v Bechyni a na Vltavě v Českém Krumlově.
Ústřední povodňová komise a krizový štáb zakázaly plavby na řekách, kde platí 2. nebo 3. stupeň povodňové aktivity. Neukázněným občanům hrozí pokuta až 20 tisíc korun, nebo trestní stíhání.
Letošní záplavy už zaplatilo životem 11 lidí. Zatím poslední obětí je slovenský občan, který se utopil v řece Otava v Sušici. Na toku přitom neplatí žádné povodňové stupně ani v něm nebyl zvýšený průtok.
Na většině území bude pršet, v mnoha regionech hrozí vzedmutí toků
Číst článek