Meteorologové varují před přívalovými dešti a krupobitím

Meteorologové varují, že území Česka mohou zasáhnout přívalové deště s krupobitím. Hrozit mohou dokonce i lokální záplavy. Důvod varování je podle Pavla Šimandla z Českého hydrometeorologického ústavu frontální rozhraní, které se v současné době udržuje nad Čechami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kroupy o velikosti několika centimetrů | Foto: Jan Rosenauer

"Odděluje chladný vzduch na severozápadě od teplého na jihovýchodě. Toto rozhraní bude v průběhu středy a čtvrtka velmi zvolna postupovat k východu. V blízkosti tohoto frontálního rozhraní se budou vytvářet bouřky, které mohou být ojediněle doprovázeny krupobitím a přívalovým deštěm," popsal situaci Šimandl.

Varování vydal právě Český hydrometeorologický ústav. "V úterý odpoledne, večer a v noci na středu se toto upozornění týká zejména západní poloviny Čech. V průběhu středy by se tyto nebezpečné jevy mohly vyskytovat i na Moravě a ve Slezsku. Ve čtvrtek již jenom na Moravě a ve Slezsku, ale pouze ojediněle," dodal meteorolog.

Podrobnou předpověď počasí naleznete ZDE.

Nad řadou míst republiky se 30. května odpoledne a v podvečer přehnaly bouře doprovázené silnými lijáky a někde i kroupami. Krupobití tehdy znenadání překvapilo Pražany. Záchranáři v hlavním městě ošetřili tři lidi, které zranily padající předměty. Přívaly vody na některých místech také dočasně přerušily dopravu. Hasiči vyjížděli asi k třiceti případům - hlavně ke spadlým stromům a zatopeným sklepům. Někde vítr utrhl i plechy ze střech. Prudký déšť místy s kroupami zaplavil také několik rodinných domů na Prachaticku, Českobudějovicku a Českokrumlovsku. Na Pardubicku přívalový déšť vyplavil část obce Rozhovice, několik lidí tam muselo být dokonce evakuováno.

Milan Kopp, Štěpánka Čechová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme