Meteorologové varují před přívalovými dešti a krupobitím

Meteorologové varují, že území Česka mohou zasáhnout přívalové deště s krupobitím. Hrozit mohou dokonce i lokální záplavy. Důvod varování je podle Pavla Šimandla z Českého hydrometeorologického ústavu frontální rozhraní, které se v současné době udržuje nad Čechami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kroupy o velikosti několika centimetrů | Foto: Jan Rosenauer

"Odděluje chladný vzduch na severozápadě od teplého na jihovýchodě. Toto rozhraní bude v průběhu středy a čtvrtka velmi zvolna postupovat k východu. V blízkosti tohoto frontálního rozhraní se budou vytvářet bouřky, které mohou být ojediněle doprovázeny krupobitím a přívalovým deštěm," popsal situaci Šimandl.

Varování vydal právě Český hydrometeorologický ústav. "V úterý odpoledne, večer a v noci na středu se toto upozornění týká zejména západní poloviny Čech. V průběhu středy by se tyto nebezpečné jevy mohly vyskytovat i na Moravě a ve Slezsku. Ve čtvrtek již jenom na Moravě a ve Slezsku, ale pouze ojediněle," dodal meteorolog.

Podrobnou předpověď počasí naleznete ZDE.

Nad řadou míst republiky se 30. května odpoledne a v podvečer přehnaly bouře doprovázené silnými lijáky a někde i kroupami. Krupobití tehdy znenadání překvapilo Pražany. Záchranáři v hlavním městě ošetřili tři lidi, které zranily padající předměty. Přívaly vody na některých místech také dočasně přerušily dopravu. Hasiči vyjížděli asi k třiceti případům - hlavně ke spadlým stromům a zatopeným sklepům. Někde vítr utrhl i plechy ze střech. Prudký déšť místy s kroupami zaplavil také několik rodinných domů na Prachaticku, Českobudějovicku a Českokrumlovsku. Na Pardubicku přívalový déšť vyplavil část obce Rozhovice, několik lidí tam muselo být dokonce evakuováno.

Milan Kopp, Štěpánka Čechová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme