Meteorologové varují před přívalovými dešti a krupobitím

Horké letní počasí uplynulých dní ukončí odpoledne studená fronta s bouřkami. Meteorologové varují, že mohou přinést i přívalové deště a krupobití. Hrozí zaplavení silnic a sklepů. Z Čech se bouřky budou přesunovat na Moravu a trvat mají až do nedělního rána. Problémy mohou způsobit i astmatikům nebo kardiakům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kroupy o velikosti několika centimetrů | Foto: Jan Rosenauer

Vliv na blížící se bouřky a častější deště má podle meteorologů především zvlněná studená fronta, která postupuje přes Německo a během noci bude přecházet přes české území k jihovýchodu.

"Během odpoledne očekáváme ve velmi teplém a labilním vzduchu bouřky, zejména v Čechách. V bouřkách se může ojediněle vyskytnou jak krupobití, tak i přívalové srážky, a s tím i komplikace s lokálním zatopením komunikací nebo suterénů budov," upozornila Milena Ferebauerová z Českého meteorologického ústavu.

Upozornění Českého meteorologického ústavu platí od dnešních 12:00 do neděle 08:00. Během noci se bude studená fronta, která přinese bouřky s krupobitím a přívalovými srážkami, posouvat na Moravu. Místy může napršet až 30 milimetrů.

V sobotu odpoledne budou ještě teploty přesahovat tropickou třicítku. Kvůli zeslabení ozonové vrstvy meteorologové doporučují přes poledne omezit pobyt na slunci, děti by na slunce neměly chodit vůbec. Aktuální stav ozonové vrstvy se totiž nyní pohybuje 10 až 11 procent pod dlouhodobým průměrem. V neděli se ochladí, nejvyšší odpolední teploty dosáhnou 22 až 26 stupňů Celsia.

Změna počasí může neblaze ovlivnit i zdraví lidí. "Vysoké teploty mohou působit zejména na jedince s méně přizpůsobivým termoregulačním systémem organismu. Navíc přechod studené fronty může znamenat také zvýšení zátěže také pro osoby s nemocemi dýchacího ústrojí a pro kardiaky," řekla Ferebauerová. Jmenované rizikové skupiny by se podle ČHMÚ měly vyvarovat zvýšené fyzické a psychické zátěže.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme