Meteorologové varují před silným větrem, v Krkonoších hrozí i laviny

Až do zířejšího dne odhrožuje Českou republiku silný vítr. Nejvíc má foukat v krajích Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém, Olomouckém a na Vysočině. Na hřebenech českých a moravských hor mohou nárazy větru dosáhnout až síly orkánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

silný vítr | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Jak Radiožurnálu řekl Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu, do republiky proudí teplejší vzduch od jihu. Nejvyšší sílu bude vítr mít od pondělního odpoledne do úterního rána.

"Od 600 metrů na mořem bude zesilovat rychlost jihovýchodního větru na 70 až 110 kilometrů v hodině a na hřebenech hor ojediněle kolem 125 kilometrů. V nižších polohách na severozápadě Čech může vítr v nárazech ojediněle dosáhnout kolem 70 kilometrů v hodině," uvedl Dvořák.

Silný vítr rovněž zvyšuje hrozbu lavin, zejména v Krkonoších. Navíc tam napadlo 35 centimetrů nového sněhu, celkově leží na horách až 115 centimetrů. Horská služba proto vyhlásila třetí stupeň lavinového nebezpečí na pětibodové mezinárodní stupnici a označila nebezpečné lokality.

Těmi jsou na české straně krkonoš Obří, Modrý, Dlouhý a Labský důl nebo Studniční a Kotelní jámy, ale i údolí Bílého Labe. Situace v lavinových katastrech je podle horských záchranářů právě v tomto období velmi zrádná. Je možné samovolné uvolnění středních, výjimečně i velkých lavin. Při plánování túry by se proto návštěvníci Krkonoš měli informovat na Horské službě.

Pomoc nabízíme i na rozhlasových webových stránkách, kde najdete podrobnou předpověď počasí.

Martin Hromádka, Martin Pařízek, Petr Medek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme