Meteorologové varují před silným větrem

Meteorologové varují před víkendovým velmi silným větrem. Výstraha platí od dnešního poledne do neděle večer pro celou Českou republiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silný vítr na horách | Foto: AFP

Podle předpovědi meteorologů se na západě Čech začíná pomalu zvedat silnější vítr. V nižších polohách už dosahuje v nárazech průměrné rychlosti přes 50 kilometrů za hodinu. Nejsilnější poryvy větru byly zaznamenány na hřebenech Krušných hor.

V nárazech vítr přesáhl 90 kilometrů v hodině. Podle prognózy to vypadá, že stejná nárazová rychlost by měla v nejvyšších partiích Krušných hor přetrvávat během noci i během zítřejšího dne. K večeru by pak intenzita větru měla slábnout.

Stále platí doporučení meteorologů, aby lidé hlavně ve výše položených oblastech zabezpečili okna, skleníky a všechny lehčí věci. Také auta by měla být zaparkována na bezpečných místech. Rozhodně ne pod stromy, kterým při silnějším poryvu větru hrozí vyvrácení.

Stavbaři by měli dobře ukotvit jeřáby. Také řidiče by mohl překvapit nárazový vítr - může ztížit ovládání vozu. "V nárazech dosáhne vítr kolem 70 až 90 kilometrů za hodinu. Na horách ojediněle a v nižších polohách i kolem 30 metrů za sekundu, což je kolem 110 kilometrů za hodinu," přiblížil, co mohou lidé očekávat, meteorolog Josef Hanzlík.

Nejvíc zatím naměřili meteorologové na Fichtelbergu v Německu, těsně za hranicemi u krušnohorského Klínovce. V nárazech tam vítr dosáhl téměř 94 kilometrů za hodinu.

Lenka Rákosová, Renáta Prátová, Dana Jelínková, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme