Meteorologové varují před sněhovými jazyky. Budou se tvořit hlavně na horách

Na silnicích se mohou tvořit sněhové jazyky, varují meteorologové. Výstraha, která se týká většiny krajů, platí od dnešní 18. hodiny až do pondělního odpoledne. Na většině území ČR spadne okolo sedmi centimetrů nového sněhu, v Krkonoších a Jizerských horách to bude až 30 centimetrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sněžení - ilustrační foto | Foto: Jan Rosenauer

„Vítr zatím na našem území fouká mírný, rychlostí většinou kolem 5 m/s, ale bude se postupně měnit na severozápadní a zesilovat na čerstvý. Proto počítáme i s tvorbou sněhových jazyků a závějí,“ přidává meteoroložka Milena Ferebauerová.

Výstraha platí pro dvanáct ze čtrnácti krajů, netýká se pouze Jihomoravského kraje a Prahy.

Podle meteorologa Jana Šrámka hrozí sněhové jazyky zejména ve výše položených oblastech. „Platí to pro polohy nad 500 metrů. Pro nížiny ne,“ říká meteorolog.

V nížinách budou teploty kolem nuly, takže tam by měl sníh odtávat. Na horách se udrží.

Průměrné denní teploty budou v lednu nad nulou. Chladnější bude závěr měsíce

Číst článek

„Na horách bude mrznout a sněhu bude přibývat. Nasněží většinou pět až 15 centimetrů. Vydatně bude sněžit hlavně na návětří hor, nejvíc potom v Krkonoších a v Jizerských horách, kde by na severním návětří od sobotního do nedělního večera mělo místy napadnout i přes 30 centimetrů nového sněhu,“ dodává Jan Šrámek.

Řidiči by podle ČMHÚ při cestování měli sledovat dopravní zpravodajství a jezdit opatrně. Meteorologové doporučují zimní výbavu a při cestách do hor i sněhové řetězy. Na horách by lidé měli sledovat informace Horské služby.

David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme