Meteorologové varují před trvajícím vedrem i dalšími prudkými bouřemi

Meteorologové znovu varují před silnými bouřemi. Výstraha začíná platit od 15. hodiny – zhruba v tu dobu totiž začne republiku od jihozápadu přecházet studená fronta a budou ji doprovázet bouřky s nárazy větru až kolem 90 kilometrů za hodinu, kroupy a přívalovými lijáky. Další varování míří na jih Moravy, teploty se tam stále drží nad 30 stupni Celsia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřka | Foto: Fotobanka stock.xchng, Dimitri Castrique

Odpoledne se Českou republikou opět přeženou velmi silné bouřky. Vzhledem k tomu, že půda je nasycená předchozími srážkami, je pravděpodobné, že hladiny toků budou rychle stoupat. Někde bude stačit ke zvednutí hladiny i méně intenzivní déšť, a to například v povodí Lužické Nisy a Smědé, na Úhlavě a na přítocích dolního Labe, jimiž jsou Kamenice, Ploučnice a Bílina.

„V současné době začíná fronta ovlivňovat západ našeho území. Předpokládáme, že do východních Čech fronta dorazí až kolem osmnácté hodiny. Můžou tam být kroupy a samozřejmě i přívalové srážky,“ potvrzuje meteorolog Dušan Čičman.

Meteorologové také varují před vysokými teplotami. Ty až do večera očekávají v Jihomoravském a Zlínském kraji. Na jihovýchodě Moravy kvůli trvajícím vysokým teplotám stále platí varování před nebezpečím požárů.

Bouřky a prudké deště udeří v tomto týdnu už poněkolikáté. Dnes v noci dělaly problémy především lidem z Děčínska. Řeka Mandava se ve Varnsdorfu večer dostala na třetí povodňový stupeň. Zůstala ale v korytě a nezpůsobila žádné škody. Spoustu starostí naopak nadělaly hasičům malé přítoky.

Energetici také stále odstraňují poslední poruchy na přenosové soustavě na severovýchodě Čech. Podle Šárky Beránkové ze společnosti ČEZ se ale situace stabilizuje a kalamitní stav, vyhlášený po čtvrteční silné bouřce, teď platí už jen v jednom okrese:

„V okrese Hradec Králové byl kalamitní stav dnešní 12. hodinou odvolán. V okrese Semily sice stále ještě kalamitní stav trvá, nicméně musím říci, že tam již opravujeme poslední poruchy na vedení nízkého napětí.“

Ota Nehasil, Radiožurnál, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme