Meteorologové varují před silnými bouřkami na severovýchodě Česka. Náchodskem se prohnalo tornádo

Varování před vysokým stupněm nebezpečí vydal v sobotu ráno Český hydrometeorologický úřad. Ze Slovenska podle něj postupují k severu do okresů Frýdek-Místek a Karviná silné bouřky, které mohou být doprovázené kroupami o průměru dva centimetry, nárazy větru a přívalovým deštěm.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko zasáhnou bouřky | Foto: Reynaldo Amadeu Dal Lin Junior Juba | Zdroj: Pixabay

„V oblastech zasažených přívalovými srážkami lze očekávat rychlý odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt,“ uvedl ČHMÚ, podle kterého hrozí i zatopení níže položených míst a sklepů a podemletí silnic.

Lidem doporučuje dbát na bezpečnost a dávat si pozor na předměty uvolněné větrem a na blesky.

Po pátku se Česko potýká s následky bouřek a silného deště. Na některých místech zastavily dopravu popadané stromy. Na Otrokovicku jsou stovky domácností bez elektřiny. V podvečer se bouřky přehnaly taky nad Královéhradeckým krajem. Jednou z nejvíc zasažených obcí jsou Bohuslavice nad Metují na Náchodsku.

Hasiči v hradeckém kraji od poledne do zhruba 20:00 vyjížděli k přibližně dvěma stovkám zásahů souvisejícím se silným deštěm a větrem. Podle dostupných informací nebyl nikdo zraněn. Večer o tom informoval mluvčí královéhradeckých hasičů Ondřej Sezima.

Větrná smršť se Bohuslavicemi prohnala zhruba v 17:30, u některých domů zcela strhla střechy, ničila stromy, ale například i autobusové zastávky.

Aktuální odhad řídícího důstojníka hovoří až o třetině z celkového počtu domů v obci, které byly vichřicí poškozeny,“ uvedl Sezima, který dodal, že na místě stále zasahuje několik jednotek hasičů. Hasiči zatím neodhadli rozsah škod, který v obci živly způsobily.

Už na hlavní ulici a je na první pohled znát, že bouřka byla velmi silná. Místní dokonce říkají, že se tu přehnalo silné tornádo.

Je tu i dům úplně bez střechy, ta leží pár metrů opodál. Drážní domek má plechovou střechu úplně srolovanou. Provoz na trati Týniště nad Orlicí Meziměstí je přerušen.

Místní pomáhají hasičům s odklízením škod. Pomáhají například zadělávat menší díry ve střechách anebo třeba odřezávají prasklé větve na stromech.

Bouře během odpoledne zasáhla také Královéhradecko či Rychnovsko. „Už po poledni zasahovali hasiči na kraji lesního porostu v Kostelci nad Orlicí, několik stromů zde popadalo a hrozily i pády dalších. Na místo se dostavil pracovník správy lesů a hasiči po dohodě s ním asistovali při uzavírání celé oblasti pro veřejnost,“ uvedl Sezima.

Počasí dnes odpoledne a večer zkomplikovalo na některých tratích v hradeckém kraji dopravu, například v Petrovicích na Rychnovsku najel vlak do stromu v kolejišti.

„V té době se ve vlaku nacházelo asi padesát cestujících, nikdo z nich nebyl zraněn,“ uvedl mluvčí. V Adamově na Trutnovsku spadl strom před projíždějící sanitní vůz, ale místním občanům se podařilo kmen odstranit ještě před příjezdem hasičů a sanitka tak mohla projet. Před šestou hodinou odpoledne spadl strom na stojící linkový autobus v Radči u Úpice.

Ondřej Vaňura, mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme