Meteorologové varují před vydatným deštěm. Malé potoky se můžou vylít

Období sucha konečně vystřídal déšť. Meteorologové ale varují před rozvodněním malých toků. Voda může zatopit níže položená místa, sklepy i podemlít silnice a mosty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počasí, déšť, bouřka, bouřky, prší (ilustrační foto)

Počasí, déšť, bouřka, bouřky, prší (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná

Česko potrápí déšť především v pondělí a úterý. Pršet má podle meteorologů na většině našeho území.

Objevit by se mohly také bouřky, během kterých déšť ještě zesílí.

„Za dnešek a zítřek do středečního rána naprší většinou od 30 do 80 milimetrů srážek. O něco méně srážek bude v jihozápadních Čechách a také na severovýchodě republiky, kde očekáváme většinou do 30 milimetrů srážek,“ popisuje meteorolog František Šopko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Meteorologové varují před vydatným deštěm. O tématu diskutovali Jan Vopravil z VÚMOP a meteorolog František Šopko

Kvůli silnému dešti začne rychle odtékat voda ze svahů. Meteorologové také varují před rozvodněním malých toků a potoků. Voda by mohla zatopit níže položená místa a sklepy.

Řidiči by si měli dát pozor na podemleté krajnice nebo mosty a kvůli špatné viditelnosti jet pomaleji.

Přírodě déšť trochu pomůže. Místo vydatného by ale spíše potřebovala mírnější a dlouhodobější, říká Jan Vopravil z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy.

„Vegetaci, která sucho přežila, vláha pomůže přežít. Z dlouhodobého hlediska je ale určitě potřeba déšť dlouhodobější a mírnější, aby se nám půdní profil ovlhčil celý. Momentálně tomu tak není,“ vysvětluje Vopravil.

Teploty v úterý klesnou na 16 až 20 stupňů Celsia. V dalších dnech by se ale mělo oteplovat. Ve čtvrtek a pátek bude podle předpovědi slunečno a rtuť teploměru se vyšplhá na 21 až 26 stupňů Celsia.

Výstraha před deštěm | Foto: Český rozhlas

ČRo, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme