Meteorologové varují před přízemními mrazíky. V noci na pátek mohou poškodit vegetaci

V noci na pátek budou v Česku četné přízemní mrazíky, které mohou poškodit dosud nesklizené zemědělské plodiny a další vegetaci. Teplota u země by měla být pod nulou od půlnoci do pátečního rána. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zemědělci a zahrádkáři by proto měli podle meteorologů zeleninu jako například rajčata, okurky či dýně před mrazem zakrýt.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O přízemním mrazu se mluví v případě, že se pět centimetrů nad zemí dostane noční teplota pod nulu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Upozornění platí pro všechny kraje. Meteorologové doporučují zakrýt zeleninu a nízké rostliny například světlou netkanou textilií.

#vystraha MRÁZ VE VEGETAČNÍM OBDOBÍ od pátku 01.10.2021 00:00 do pátku 01.10.2021 08:00.
Očekávají se četné přízemní mrazíky, které mohou poškodit vegetaci, zejména rajčata, papriky, dýně apod. Doporučení: Zeleninu a nízké rostliny je možno zakrýt světlou netkanou textilií.

10:51 – 30. 09. 2021

4 33

O přízemním mrazu se mluví v případě, že pět centimetrů nad zemí se noční teplota dostane pod nulu, zatímco dva metry nad povrchem zůstává nad nulou.

„Protože k nočnímu ochlazování přízemních vrstev ovzduší dochází od povrchu směrem nahoru, tak jsou, až na výjimky, minimální teploty v pěti centimetrech vždy nižší než teploty ve výšce dvou metrů. Tento rozdíl je obvykle dva až tři stupně, ale v extrémních případech může přesáhnout i deset stupňů,“ uvedli na svém webu meteorologové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme