Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. V nárazech dosáhne v pondělí až 90 kilometrů v hodině

V pondělí bude v Česku foukat silný vítr. V nárazech může dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, na horách až 110 km/h. Večer bude vítr slábnout, uvedl v neděli Český hydrometeorologický ústav. Vítr může lámat větve a komplikovat dopravu. Na horách by lidé měli omezit túry a nevydávat se na hřebeny.

Praha (Aktualizováno: 19:04 29. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítr může poškodit stromy a lesní porosty, může také způsobit menší škody na budovách. (ilustrační foto) | Foto: Johny McClung | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Silný vítr se přes Česko přežene v pondělí, velmi silný by měl být v severní části republiky. Výstraha platí od pondělních dvou hodin ráno až do osmi večer.

Jihozápad Lucemburska zasáhlo tornádo, zranilo šest lidí. Vítr dosahoval rychlosti až 128 km/h

Číst článek

„Přes Dánsko bude v pondělí 30. září rychle postupovat tlaková níže nad Pobaltí. Při jejím postupu bude nad naším územím zesilovat západní až jihozápadní vítr, v nárazech bude mít rychlost 55 až 90 km/h, na horách až 110 km/h,“ uvedli meteorologové ve výstraze s nízkým stupněm nebezpečí.

„Podobně silný vítr na našem území nefoukal již několik měsíců. Padat tak mohou třeba i stromy, které od toho posledního silného větru mohou být oslabené suchem nebo třeba i kůrovcem,“ řekl pro Radiožurnál meteorolog Jan Šrámek z Českého hydrometeorologického úřadu.

Na stromech je navíc ještě listí, vítr se tak do stromů bude opírat mnohem víc než např. v zimě, dodal meteorolog.

Přípravy energetiků

Na likvidaci případných škod se připravují i energetici. „Aktuálně jsme navýšili počty pracovníků jak v terénu, to znamená poruchových čet, a samozřejmě jsme také navýšili call centrum,“ potvrdila mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová.

Vítr může poškodit stromy a lesní porosty, může také způsobit menší škody na budovách. Meteorologové lidem doporučují zajistit okna a dveře, ale také zabezpečit skleníky či upevnit volně uložené předměty.

mus, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme