Sněhové srážky zasáhly západní Čechy. Meteorologové varují kromě hustého sněžení i před náledím

Západní Čechy odpoledne zasáhlo první sněžení. Do půlnoci může podle meteorologů i silničářů napadnout kolem deseti centimetrů a ve vyšších polohách 15 centimetrů nového sněhu. Na horách se mohou tvořit sněhové jazyky, místy se očekává i náledí. Sněžení meteorologové očekávají i ve středních Čechách. V jižní polovině Čech a na Vysočině hrozí v pondělí ráno náledí. Vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sníh (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Podle dispečera správy silnic Plzeňského kraje Jiřího Slapničky sněžilo odpoledne několik hodin zejména v příhraničí, ve vyšších polohách Šumavy na Klatovsku a v Českém lese na Domažlicku a Tachovsku, ale také na severu Plzeňska kolem Bezvěrova a na kopcích, jako je Vysoká Libyně u Kralovic. Ve vyšších polohách jsou silnice hodně mokré a je tam i sníh, od 22:00 má podle Slapničky znovu sněžit celou noc.

Silničáři mají v terénu všechnu techniku, komunikace jsou s opatrností sjízdné. Problémy by mohly nastat ve vyšších polohách regionů, kde sníh na silnicích zůstává. Žádné komplikace v dopravě ale zatím hlášené nejsou.

Meteorologové varují před náledím. V noci na pondělí může sněžit i v nižších polohách

Číst článek

„Je potřeba vzít v úvahu možnost náhlého poklesu dohlednosti a tvorby sněhové pokrývky v krátkém časovém intervalu. Přizpůsobit tomu i rychlost jízdy. Samozřejměmostí je sledovat dopravní zpravodajství, nutností jsou zimní pneumatiky s dostatečně vysokým vzorkem. Na horách zimní výbava případně i sněhové řetězy,“ řekla Radiožurnálu meteoroložka Jana Hujslová.

Studený vzduch postupující Českem od severozápadu odpoledne a večer přinese na většinu území déšť, který začne k večeru na západě a severozápadě Čech přecházet i ve středních a nižších polohách ve sněžení. Přechodně může sněžit silně, napadnout mohou i tři centimetry za hodinu.

„Večer a v noci na pondělí bude déšť přecházet ve sněžení i na ostatním území Čech, sněhová pokrývka ale nepřesáhne pět centimetrů a sněžení bude během noci slábnout," uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha před silným sněžením platí od 16.00 do 22.00 pro Karlovarský kraj a také sever Plzeňska a Tachovsko. Nový sníh meteorologové čekají také na Rokycansku a Rakovnicku, Kladensku, Příbramsku a Benešovsku, padat může až do pondělních 2.00.

„V pondělí bude trvaleji sněžit hlavně na horách. V Beskydech bude vydatněji sněžit i v podhůří, napadnout může až deset centimetrů nového sněhu. Později večer sněžení zeslábne," uvedli meteorologové. Nový sníh v Moravskoslezském kraji čekají hlavně na Frýdecko-Místecku a Novojičínsku.

Náledí

Varování před náledím platí pro Prahu, většinu středních Čech, Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj a Vysočinu v pondělí mezi 2.00 a 9.00.

Ve 22:01 začal podzim z astronomického pohledu. Podle meteorologů už ale přišel dřív

Číst článek

„Povrchy mokré po předchozím dešti nebo od tajícího sněhu mohou místy namrzat a bude se tvořit náledí a zmrazky," uvedl Český hydrometeorologický ústav. Na ostatním území bude podle meteorologů klouzat jen výjimečně.

Motoristům meteorologové doporučili sledovat dopravní zpravodajství, jezdit velmi opatrně, přezout na zimní pneumatiky a do hor s sebou vzít sněhové řetězy. Lidé mají mít na paměti, že vozovky a chodníky budou místy kluzké, na horách mají sledovat informace Horské služby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme