Meteorologové znovu varují před silnými bouřemi

Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami. Platí to pro Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Na některých místech hrozí přívalové deště a krupobití. Intenzivní bouřky už přešly přes Jeseníky, Beskydy a východ Orlických hor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřka, blesky | Foto: www.bratislava.sk

Kolem poledne přívalové deště zasáhly části Moravskoslezského kraje. Největší problémy způsobil silný déšť v okolí Vrbna pod Pradědem a na Krnovsku, kde zatopil několik domů. V Karlovicích dosáhla řeka Opava prvního stupně povodňové aktivity.

Bouře provázené přívalovým lijákem už v noci zasáhly jižní Čechy. Hasiči zasahovali především na Českokrumlovsku, Prachaticku a Písecku. Čerpali vodu ze zatopených sklepů, odstraňovali stromy spadané přes cesty a čistili okapy a silnice od bahna. Evakuace obyvatel ale nebyla zapotřebí. Nejvíc srážek spadlo v Husinci na Prachaticku, kde napršelo 65 milimetrů vody.

Přívalový liják ráno zasáhl také Brno. Voda z kanalizace zatopila ještě před otevírací dobou přízemí brněnské obchodní galerie Vaňkovka. Způsobené škoda se odhaduje na milion korun.

Hasiči museli vyjíždět i do brněnské prodejny Bauhaus, kde voda zaplavila část skladů. Čerpat vodu bylo nutné i ze sklepa jednoho z rodinných domků v Bílovicích nad Svitavou. V Hrušovanech u Brna udeřil blesk do trafostanice.

Bouřky s možností krupobití, přívalovými srážkami a nárazovým větrem hrozí podle meteorologů celý víkend. Mohou rozvodnit některé malé toky a zatopit sklepy, garáže nebo níže položené byty a komunikace.

Prudké bouře řádily v Německu a Rakousku

průtrž mračen postihla Berlín | Foto: ČTK/AP

Zprávy o škodách způsobených lijáky a vichřicí přišly i od našich západních a jižních sousedů. V Německu byl nejvíc zasažen Berlín. Mimořádně prudká bouře tam způsobila výjimečný stav. Ulice se po průtrži mračen ocitly po vodou, doprava byla ochromena a zrušeny musely být i dva velké koncerty pod širým nebem. Hasiči zasahovali na víc než 650 místech. Za pouhou hodinu spadlo v německé metropoli přes 30 litrů vody na každý metr čtvereční.

V Rakousku zasáhly bouřky hlavně Dolní a Horní Rakousy a Štýrsko. Na mnoha místech se rozvodnily menší toky a zaplavily domy i komunikace. Strženo bylo několik dřevěných mostů, odplavena řada menších chat, silnice zatarasily nánosy bahna. S živly bojovalo více než 17 stovek hasičů.

Marika Táborská, Aleš Kouba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme