Meteorologové zvýšili povodňovou výstrahu pro Plzeňský kraj na extrémní ohrožení

Celý víkend bude prakticky v celých Čechách pršet. Hlavně na západě bude déšť trvalý a velmi vydatný. Meteorologové proto zvýšili povodňovou výstrahu pro Plzeňský kraj na třetí stupeň povodňového ohrožení. Jednak kvůli množství srážek a také proto, že půda v okolí řek je nasáklá a nestačí vodu odvádět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Nové Huti na Klabavě poblíž Plzně platí třetí stupeň povodňové aktivity | Zdroj: ČTK

Toky na západě a severu Čech budou stoupat. Meteorologové zvýšili povodňovou výstrahu pro Plzeňský kraj na extrémní ohrožení. V Nové Huti na Klabavě poblíž Plzně platí stále třetí povodňový stupeň. Na druhém stupni je Úslava v Plzni - Koterově a Radbuza ve Staňkově na Domažlicku.

Během soboty a neděle má napršet zejména v západních Čechách 15 až 40 milimetrů srážek, na horách ojediněle až 70 milimetrů.

Druhý stupeň, povodňová pohotovost hrozí v Karlovarském, Libereckém a Ústeckém kraji. Hladiny mohou stoupat i v Jihočeském kraji.

Také pro Liberecký kraj platí výstražná informace. Toky mohou stoupat hlavně na Českolipsku a ve Frýdlantském výběžku.

Protipovodňové valy v Nové Huti na Plzeňsku mají za sebou první zatěžkávací zkoušku

Číst článek

„Druhé a třetí stupně povodňové aktivity by mohly být dosaženy zejména v povodí Lužické Nisy a potom na Kamenici,“ řekl Českému rozhlasu Josef Hanzlík z Českého hydrometorologického ústavu.

„Dále potom očekáváme druhé a třetí stupně také na horním toku Berounky a v povodí, která odvodňují Šumavu. To znamená Úhlava, Úslava, Radbuza a potom i jižní Brdy,“ předpověděl Hanzlík.

Se zvýšenou hladinou řek se potýká také Německo. Voda tam částečně zaplavila dálnici A73. V Sasku a Durynsku museli záchranáři odstraňovat padlé stromy z vozovky.

Část Německa se ocitla pod vodou. Vytrvalé deště rozvodnily řeky

Číst článek

Obavy z velké vody mají také v Rakousku. Dunaj stále stoupá.

mkp, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme