Meteorologům bude při předpovědích pomáhat nový superpočítač

Při předpovědích povodní nebo bouřek by měl meteorologům pomáhat nový superpočítač. Vystřídat by měl šest let starý přístroj a meteorologům by měl dodat přesnější a rychlejší data.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřka | Foto: Fotobanka stock.xchng, Dimitri Castrique

V současnosti se na nový superpočítač převádí část údajů. "Kompletně v provozu by měl být až na konci března, tedy před jednou z bouřkových sezón," upřesňuje náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz. Právě předpověď extrémního počasí je podle něj nejsložitější.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČHMÚ dostane nový počítač pro předpověď extrémního počasí. Téma pro náměstka ředitele ČHMÚ Radima Tolasze.

"Problém je s extrémním počasím. To jsou ty často zmiňované povodňové situace. Jedná se o intenzivní srážky, déle trvající srážky, bouřky. Od modelu si slibujeme, že budeme extrémní počasí předpovídat lépe a kvalitněji," dodává Tolasz.

Podle něj bude navíc přístroj schopen dodávat informace ve dvojnásobném rozlišení. "To v praxi znamená, že předpověď bude soustředěna do čtverce 4,5 x 4,5 km. Zároveň budeme schopni zdvojnásobit i vertikální rozlišení modelu. Přispěje to k lepší orientaci v atmosféře," míní náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu.

Věra Pfeifferová, Lukáš Vincourek, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme